Zaloguj
Reklama

Jak często należy myć zęby?

Mycie zębów
Fot. medforum
Mycie zębów
(4)
Mycie zębów
Reklama

Zęby człowieka stanowią element układu trawienia, są to twarde, złożone twory anatomiczne. Służą do rozdrabiania oraz połykania pokarmów. Dorosły człowiek posiada 32 zęby stałe (jeśli oczywiście ma wszystkie zęby). Ząb składa się z trzech części: korony zęba, szyjki zęba oraz korzenia zęba. By zęby były zdrowe i właściwie spełniały swoją funkcję należy o nie regularnie dbać.

Mycie zębów - Objawy i przebieg

Jak dbać o zęby? Jak często je myć?

Wiele osób zadaje sobie pytanie ja często należy myć zęby. Zdarza się, iż zęby myte są po każdym posiłku bądź spożytym napoju, nie jest to jednak dobre. Nie powinno się przekraczać 5ciu myć w ciągu doby, a absolutnym minimum są od 2 do 3 myć. Zbyt częste mycie zębów, może prowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz podrażniania dziąseł.

Nie powinno się także myć zębów zaraz po zakończeniu przeżuwania pokarmu, trzeba poczekać do około pół godziny by pH, w jamie ustanej się podniosło. Kluczową rolę odgrywa szczotkowanie zębów rano oraz przed pójściem spać (nigdy nie wolno o tym zapominać). Zwłaszcza wieczorne mycie jest bardzo ważne gdyż koniecznie trzeba usunąć resztki pokarmów z jamy ustanej. Nie można doprowadzić do nagromadzenia się w jamie ustnej bakterii.

Wiele osób nie potrafi właściwie szczotkować zębów, robi to zbyt często, za lekko bądź zbyt mocno (zadrapania na dziąsłach, blizny, opuchlizna). To wszystko świadczy o tym, iż nie potrafimy odchodzić się ze szczoteczką do mycia zębów. Ważne jest nie samo mycie ale technika mycia. Technika mycia zębów nie jest trudna do nauczenia się i może nam w tym pomóc dentysta. Ważną rolę odgrywa także wybór szczoteczki do zębów.

Pamiętajmy także, o właściwym stosowaniu nici dentystycznej oraz diecie. Nie wolno także zapominać o regularnych wizytach u stomatologa jeśli chcemy mieć piękne, zdrowe i mocne zęby, które będą nam służyły na całe życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze