Zaloguj
Reklama

Choroby jamy ustnej

Mycie zębów
Fot. Shutterstock
Mycie zębów
(0)

Wielu pacjentów, nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż prawidłowa higiena jamy ustnej oraz jej zdrowy wygląd w znacznym stopniu wpływają na nasze uzębienie. Jama ustna to wspólny fragment dla układu oddechowego a także pokarmowego. Należy pamiętać, o tym, iż w jamie ustnej także mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany (na policzkach od strony środkowej, na dziąsłach, na podniebieniu) i w niektórych przypadkach wymagają one leczenia. Jama ustna to także obszar, w którym mogą rozwijać się różnego rodzaju choroby, często niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Reklama

Jakiekolwiek uszkodzenie/ zmiana w jamie ustanej ograniczają a nawet uniemożliwiają pobieranie pokarmów, ich pogryzienie oraz połknięcie. Pamiętajmy zatem o szczególnym dbaniu o jamę ustną.

Przegląd wybranych chorób jamy ustnej

Jama ustna podobnie jaki i inne części/ odcinki podatna jest na różnego rodzaju uszkodzenia oraz choroby.  Niektóre z nich nie są groźne dla pacjenta, wymagają leczenia oraz zachowania szczególnej higieny. Zaliczamy tutaj np. próchnicę (choroba prowadząca do rozpadu struktury zęba) czy zmiany o podłożu grzybiczym (drożdżyce jamy ustnej).

W większości przypadków wywołane są one nieprawidłową higieną jamy ustnej, zbyt rzadkim i niewłaściwym szczotkowaniem zębów, nie używaniem nici dentystycznych, paleniem tytoniu, niewłaściwą dietą i wiele innych. Choroby te wymagają leczenia oraz zabiegów dentystycznych. Grzybice jamy ustnej wymagają w większości przypadków, włączenia środków farmakologicznych.

Do chorób jamy ustnej, których sposób powstawania, czynniki je aktywujące oraz ich przebieg nie zawsze jest  zaliczamy między innymi:

  • Raka języka, czyli nowotworu, który umiejscawia się najczęściej wewnątrz jamy ustnej, na różnych częściach języka. Częściej występuje u mężczyzn aniżeli u kobiet. Przyczyny jego rozwoju nie są do końca znane,  aczkolwiek są na niego bardziej podatne osoby, które piją duże ilości alkoholu, palą papierosy, maja niedobory witaminowe, niedbałą o higieną jamy ustnej oraz stan swojego uzębienia.
  • Raka wargi, może on obejmować wargę górną bądź dolną, częściej występuje u mężczyzn pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Wśród przyczyn jego powstawania wymienia się między innymi: picie alkoholu, palenie tytoniu, długotrwałe stany zapalne jamy ustnej, promieniowanie ultrafioletowe czy zakażenie wirusem HPV.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek, utrzymujących się dłużej zmian, należy koniecznie udać się na wizytę do stomatologa. Każda zmiana w jamie ustnej powinna zostać zdiagnozowana i leczona, jeśli tego wymaga.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze