Zaloguj
Reklama

Co zrobić gdy dziecko wybije lub złamie stały ząb?

Co zrobić gdy dziecko wybije lub złamie stały ząb?
Fot. Pantherstock
(3)
Zdarzają się sytuacje, iż dziecko podczas zabawy (zderzenia z drugim dzieckiem lub z jakimś przedmiotem), upadku, bójki, ćwiczeń, uprawiania sportów i innych sytuacji, które mogą zdarzyć się w każdym miejscu wybije sobie lub złamie ząb stały. 
Reklama
W przypadku, gdyby to był ząb mleczny rodzice z cała pewnością nie wpadliby w taką panikę jak w przypadku zęba stałego, którego nie zastąpi kolejny. Jeśli zachowamy spokój i będziemy przestrzegać pewnych zasad istnieje możliwość uratowania takiego zęba (choć niestety nie zawsze).  Nie ulega wątpliwości, iż rodzice oraz opiekunowie dzieci nie wiedzą co należy zrobić w takiej sytuacji, w związku z tym konieczne jest by ich o tym informować. Ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie ukruszonego bądź złamanego zęba i natychmiastowa wizyta u stomatologa.

Co zrobić gdy dziecko wybije lub złamie ząb stały?

Bardzo ważną rolę w przypadku wybitego bądź ułamanego zęba stałego odgrywa odpowiednie zabezpieczenie w płynie (w mleku, soli fizjologicznej, bądź w płynie od przechowywania soczewek kontaktowych) całego zęba lub jego fragmentu.
Pamiętajmy, by nie umieszczać zęba np. w wodzie utlenionej lub w alkoholu. Konieczna jest także szybka wizyta u dentysty. Nie należy czekać aż dziecko wróci z przedszkola do domu bądź umawiać się na wizytę kolejnego dnia. W przypadku ukruszonego zęba, istnieje możliwość przyklejenia znalezionego fragmentu (naturalnego, własnego zęba) co jest lepsze niż odbudowywanie zęba ze sztucznych materiałów. Oczywiście tego typu zabieg jest z pewnością tańszy i szybszy aniżeli przyklejenie czy uzupełnienie ukruszonego zęba sztucznym komponentem. Oczywiście nie zapominajmy o tym, iż w przypadku zębów bardzo ważną rolę odgrywa efekt końcowy (estetyczny), zwłaszcza w przypadku dzieci.
 
W przypadku gdy ząb zostanie wybity, nie wolno dotykać korzenia i koniecznie trzeba zanurzyć go pod bieżącą wodą. Po czym najlepiej umieścić go z powrotem w zębodole (jeśli jest to możliwe). Zdarzają się sytuacje uszkodzenia zębodołu, co wiąże się z faktem, iż umieszczenie w nim zęba będzie niemożliwe. Koniecznie należy włożyć cały ząb do soli fizjologicznej lub mleka. Nie wolno zęba zostawiać na suchej ściereczce, w czystej wodzie lub w alkoholu - zmniejsza to szansę na replantację. Do dentysty należy udać się jak najszybciej (do jednej godziny) od wybicia zęba.
 
W przypadku dzieci z zębami stałymi, które są najczęściej wybijane lub wykruszane są jedynki oraz dwójki, choć zdarza się, iż dotyczy to trójek. Nie wolno lekceważyć takiej sytuacji, gdyż zęby te nie odrosną i nie odbudują się same. Bardzo ważna role odgrywa także wygląd estetyczny jamy ustej dziecka.
Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze