Zaloguj
Reklama

Co zrobić gdy dziecko wybije lub złamie stały ząb?

Dziecko jedzące serek
Fot. Pantherstock
Dziecko jedzące serek
(3)
Zdarzają się sytuacje, iż dziecko podczas zabawy (zderzenia z drugim dzieckiem lub z jakimś przedmiotem), upadku, bójki, ćwiczeń, uprawiania sportów i innych sytuacji, które mogą zdarzyć się w każdym miejscu wybije sobie lub złamie ząb stały. 
Reklama
W przypadku, gdyby to był ząb mleczny rodzice z cała pewnością nie wpadliby w taką panikę jak w przypadku zęba stałego, którego nie zastąpi kolejny. Jeśli zachowamy spokój i będziemy przestrzegać pewnych zasad istnieje możliwość uratowania takiego zęba (choć niestety nie zawsze).  Nie ulega wątpliwości, iż rodzice oraz opiekunowie dzieci nie wiedzą co należy zrobić w takiej sytuacji, w związku z tym konieczne jest by ich o tym informować. Ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie ukruszonego bądź złamanego zęba i natychmiastowa wizyta u stomatologa.

Co zrobić gdy dziecko wybije lub złamie ząb stały?

Bardzo ważną rolę w przypadku wybitego bądź ułamanego zęba stałego odgrywa odpowiednie zabezpieczenie w płynie (w mleku, soli fizjologicznej, bądź w płynie od przechowywania soczewek kontaktowych) całego zęba lub jego fragmentu.
Pamiętajmy, by nie umieszczać zęba np. w wodzie utlenionej lub w alkoholu. Konieczna jest także szybka wizyta u dentysty. Nie należy czekać aż dziecko wróci z przedszkola do domu bądź umawiać się na wizytę kolejnego dnia. W przypadku ukruszonego zęba, istnieje możliwość przyklejenia znalezionego fragmentu (naturalnego, własnego zęba) co jest lepsze niż odbudowywanie zęba ze sztucznych materiałów. Oczywiście tego typu zabieg jest z pewnością tańszy i szybszy aniżeli przyklejenie czy uzupełnienie ukruszonego zęba sztucznym komponentem. Oczywiście nie zapominajmy o tym, iż w przypadku zębów bardzo ważną rolę odgrywa efekt końcowy (estetyczny), zwłaszcza w przypadku dzieci.
 
W przypadku gdy ząb zostanie wybity, nie wolno dotykać korzenia i koniecznie trzeba zanurzyć go pod bieżącą wodą. Po czym najlepiej umieścić go z powrotem w zębodole (jeśli jest to możliwe). Zdarzają się sytuacje uszkodzenia zębodołu, co wiąże się z faktem, iż umieszczenie w nim zęba będzie niemożliwe. Koniecznie należy włożyć cały ząb do soli fizjologicznej lub mleka. Nie wolno zęba zostawiać na suchej ściereczce, w czystej wodzie lub w alkoholu - zmniejsza to szansę na replantację. Do dentysty należy udać się jak najszybciej (do jednej godziny) od wybicia zęba.
 
W przypadku dzieci z zębami stałymi, które są najczęściej wybijane lub wykruszane są jedynki oraz dwójki, choć zdarza się, iż dotyczy to trójek. Nie wolno lekceważyć takiej sytuacji, gdyż zęby te nie odrosną i nie odbudują się same. Bardzo ważna role odgrywa także wygląd estetyczny jamy ustej dziecka.
Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze