Pielęgnacja zębów niemowląt i dzieci

Higienę jamy ustnej u dziecka należy rozpocząć już w okresie niemowlęcym. Do czasu wyrznięcia się pierwszych zębów polega ona na przemywaniu dziąseł za pomocą jałowego gazika zwilżonego w przegotowanej wodzie po każdym karmieniu.
Pielęgnacja zębów niemowląt i dzieci - Objawy i przebieg
Pierwsze zęby mleczne powinno się myć jedynie wodą i szczoteczką. Częstym problemem rodziców jest tzw. próchnica butelkowa, występuje ona na skutek dłuższego przetrzymywania butelki lub zasypiania z butelką w ustach, dlatego najlepiej odbierać butelkę dziecku zaraz po karmieniu. Kobiety w ciąży oraz dzieci do 6 roku życia nie powinny przyjmować antybiotyku tetracykliny, gdyż może on powodować późniejsze przebarwienia zębów.
Bardzo ważne jest, aby oduczyć dziecko ssania kciuka i korzystania ze smoczka przed 4 rokiem życia, zaniechanie tego może doprowadzić w przyszłości do wad zgryzu.
Kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne (ok. 6 miesiąca życia) należy udać się na pierwszą wizytę u stomatologa. Będzie to wizyta adaptacyjna podczas, której rodzice mogą otrzymać od lekarza stomatologa szereg cennych informacji. Higiena zębów mlecznych jest bardzo ważna, ponieważ ich próchnica postępuje bardzo szybko. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych może być przyczyną wady zgryzu.
Od 2 roku życia należy zachęcać dziecko do samodzielnego mycia zębów. Do czasu uzyskania przez dziecko pełnej wprawy w myciu zębów, mycie powinno rozpocząć dziecko, a rodzić powinien ponownie umyć wszystkie powierzchnie zębów.
Szczoteczka oraz pasta powinny być dostosowane do wieku dziecka, a ilość pasty nie powinna być większa od ziarenka grochu. Od 6 roku życia do codziennej pielęgnacji można wprowadzić płukanki dostosowane do wieku oraz można uczyć już dziecko używania nici dentystycznych, najlepiej po pojawieniu się pierwszych zębów stałych.
Bardzo ważne jest, by po wieczornym umyciu zębów nie dawać dzieciom jakichkolwiek napojów zawierających cukier. Podawać można wodę lub gorzką herbatę.
Nie można zapominać o regularnych kontrolach u stomatologa, w odstępie nie większym niż 3 miesiące.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.