Jak dbać o zęby u dziecka?

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już między 2. a 4. miesiącem ciąży, a ich mineralizacja jest zależna od prawidłowego odżywiania ciężarnej kobiety. O prawidłową higienę jamy ustnej dziecka należy zadbać już w pierwszym miesiącu jego życia.
Zanim pojawią się pierwsze zęby mleczne, powinnyśmy dokładnie czyścić jamę ustną dziecka każdego wieczoru. Najlepiej użyć w tym celu jałową gazę lub kawałek tetry nawiniętej na palec i zwilżoną przegotowaną wodą. W ten sposób można usunąć resztki pokarmu osadzone na dziąsłach i języku, co uchroni także przed powstawaniem pleśniawek.
Gdy pojawią się już pierwsze zęby mleczne (około 6. miesiąca życia), należy zacząć o nie odpowiednio dbać. Mogłoby wydawać się, że nie jest to potrzebne, bo przecież zostaną zastąpione przez zęby stałe, jednak próchnica zębów mlecznych może doprowadzić do znacznej kolonizacji bakterii w jamie ustnej i uciążliwej próchnicy w życiu dorosłym. Dlatego zęby mleczne należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, odpowiednią szczoteczką (mała główka z miękkim, nylonowym włosiem) i pastą do zębów dla niemowląt (z małą zawartością fluoru).
Oto najważniejsze zasady higieny jamy ustnej dziecka, których przestrzeganie może zapobiec rozwojowi próchnicy jamy ustnej i wad zgryzu:
- Jeśli możesz, karm piersią – ssanie stymuluje prawidłowy rozwój zgryzu.
- Po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających dawaj dziecku pełne porcje – bez dokarmiania, szczególnie w nocy.
- Jeśli musisz podawać dziecku smoczek, wybierz ten ortodontyczny.
- Dawaj dziecku do picia zwykłą wodę, unikaj słodzonych napojów.
- Pomiędzy posiłkami podawaj dziecku wodę do picia.
- Nigdy nie zanurzaj smoczka w słodkich napojach.
- Pokarmy uzupełniające zacznij wprowadzać, podając je łyżeczką lub z kubeczka, a nie z butelki ze smoczkiem.
- Pod koniec 1. roku życia dziecka staraj się zakończyć karmienie butelką ze smoczkiem.
- Nie zostawiaj dziecku butelki do zasypiania (zwłaszcza z mlekiem lub słodkim napojem).
- Nie oblizuj smoczka przed podaniem dziecku.
- Używaj past dedykowanych dzieciom, z małą ilością fluoru.
- Odwiedzaj regularnie z dzieckiem dentystę, a gdy pojawi się próchnica, lecz ją.
- Po myciu zębów usuń resztki pasty z ust dziecka za pomocą czystej gazy (małe dziecko nie potrafi płukać ust i wypluwać pasty).
Należy pamiętać, że higiena jamy ustnej dziecka jest ważna już od pierwszych miesięcy jego życia. Warto wcześnie oswajać dziecko z gabinetem dentystycznym i odwiedzać stomatologa na wizytach profilaktycznych, by zapobiec rozwojowi próchnicy w przyszłości.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Pierwsze 2 lata życia dziecka. Medycyna Praktyczna. Kraków 2012.