Zaloguj
Reklama

Dlaczego Amerykanie mają obsesję na punkcie swoich zębów?

Twarz zdrowej i atrakcyjnej kobiety
Fot. medforum
Twarz zdrowej i atrakcyjnej kobiety
(5)

Istnieje kilka stereotypów o Amerykanach. Wiele z nich jest nieprawdziwych, jeden natomiast to absolutna prawda. Mowa tutaj o obsesji Amerykanów na punkcie swoich zębów. W poniższym artykule przyjrzymy się dlaczego tak się dzieje.

Reklama

Spis treści:

 1. Białe zęby zwiększają samoocenę
 2. Dostępność środków do wybielania zębów
 3. Pierwszy etap ładnych zębów to proste zęby
 4. Proste zęby są zdrowe
 5. Jakie produkty wpływają na niszczenie szkliwa
 6. Podsumowując

Białe zęby zwiększają samoocenę 

Wyobraźmy sobie dwóch kandydatów np. do pracy w biurze. Kto ma szansę wywrzeć większe wrażenie na przyszłym pracodawcy? Osoba z prostymi, czystymi i białymi zębami, czy taka z żółtymi zębami i krzywym uzębieniem. Co prawda nie powinno się oceniać książki po okładce, ale tak naprawdę pierwsze wrażenie robi dużą różnicę. Według badań osoby z białymi i prostymi zębami są o 38 procent bardziej uważane za osoby inteligentne od osób z nieprzeciętnym uzębieniem. Taki sam procent ludzi odrzuciło by randkę z osobą, która ma nierówne zęby. W kulturze Amerykańskiej zdrowe i białe zęby oznaczają młodość i sukces, dlatego nie ma co się dziwić, że w USA więcej uśmiechają się osoby mające idealne zęby, dzięki czemu są bardziej pewne siebie. Bardzo duży wpływ na taki stan rzeczy ma amerykańska popkultura. Przecież każdy chce wyglądać jak gwiazda Hollywood. 

Dostępność środków do wybielania zębów 

Przemysł stomatologiczny w USA oferuje wiele produktów i usług służących wybielaniu zębów, począwszy od pasków wybielających kończąc na leczeniu laserowym. “Komercjalizm białych zębów” powoduje, że społeczeństwo jest atakowane z każdej strony coraz to nowszymi produktami. Zabieg ten poniekąd wywiera presję na Amerykanach, aby mieli biały uśmiech.

Pierwszy etap ładnych zębów to proste zęby 

Liczba północnoamerykańskich nastolatków noszących aparat ortodontyczny podwoiła się w ostatnich latach - 80% amerykańskich dzieci i nastolatków miało kontakt z ortodontą. Dzieje się tak, ponieważ nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na wybielaniu krzywych zębów. Pierwszym etapem pięknego uśmiechu są proste zęby, a dopiero na kolejnym miejscu znajdują się białe zęby. 

Proste zęby są zdrowe 

Krzywe zęby mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych z jamą ustną. Nierówne zęby powodują, że trudniej je szczotkować i używać nici dentystycznej, co powoduje mnożenie się bakterii i powstawanie płytki nazębnej.

Oprócz walorów kosmetycznych leczenie ortodontyczne może pomóc m.in. w zapobieganiu:

 • chorób dziąseł,
 • utraty zębów,
 • rozległej próchnicy,
 • bólu szczęki oraz problemów z żuciem,
 • nierównomiernego zużycia szkliwa.

Wybielanie zębów, fot. shutterstock

Jakie produkty wpływają na niszczenie szkliwa 

Nie ma wątpliwości, że Amerykanie kochają kawę. Tak bardzo, że prawdopodobnie są trochę bardziej świadomi, że produkt ten może brudzić szkliwo. Jednak kawa nie jest jedynym napojem, które plami szkliwo. Podobnie właściwości wykazują wino i herbata. Poza wyżej wymienionymi produktami na zły stan szkliwa wpływają również:

 • słodycze,
 • lód,
 • kwaśne pokarmy, takie jak cytryna, czy limonka,
 • suszone owoce,
 • chipsy ziemniaczane,
 • napoje gazowane,
 • inne napoje alkoholowe,
 • napoje izotoniczne i energetyczne,
 • papierosy.

Warto więc ograniczyć spożywanie tych produktów, żeby mieć piękny uśmiech jak Amerykanie. 

Podsumowując 

Jak widać z powyższego artykułu proste i białe zęby mają nie tylko walory kosmetyczne, ale również wpływają na samoocenę i zdrowie jamy ustnej, dlatego warto dbać o zęby, tak jak to robią Amerykanie. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze