Zaloguj
Reklama

Lapisowanie zębów - czy jest bezpieczne?

Dziecko u dentysty
Fot. panthermedia
Dziecko u dentysty
(0)

Czy Twoje dziecko boryka się z problemem próchnicy? Być może warto rozważyć lapisowanie zębów, które jest metodą pozwalającą na zahamowanie rozwoju ubytków w zębach mlecznych.

Reklama

Spis treści:

  1. Próchnica zębów mlecznych
  2. Lapisowanie azotanem srebra
  3. Wady i zalety lapisowania
  4. Lapisowanie krok po kroku

Próchnica zębów mlecznych

Próchnica zębów mlecznych nie różni się niczym od próchnicy występującej u dorosłych i młodzieży.  Podobnie jak „dorosła” odmiana próchnicy, próchnica zębów mlecznych powoduje ubytki w zębach, wywołane działalnością bakterii, które demineralizują substancje nieorganiczne tkanki zęba.

Lapisowanie azotanem srebra

Lapisowanie to metoda, polegająca na smarowaniu zębów mlecznych specjalnym środkiem, zwanym lapisem – czyli azotanem srebra. Substancja wzmacnia zęby, działa bakteriobójczo. Co ważne, lapisowanie nie likwiduje zmian próchnicowych, ale przeciwdziała ich dalszemu rozprzestrzenianiu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy dziecko nie pozwala na borowanie ząbków, więc wypełnienie nie wchodzi w grę. Lapisowanie zębów jest szczególnie polecane w przypadku próchnicy butelkowej, która może powodować powstawanie bardzo głębokich ubytków.

Wady i zalety lapisowania

Największym plusem lapisowania jest to, że można je stosować już u bardzo małych dzieci. Dzięki temu, zęby – nawet te zaatakowane przez próchnicę – nie muszą być usuwane. Jest to szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju zębów stałych, ponieważ pzedwczesna utrata zębów mlecznych może wiązać się z zaburzeniami rozwoju stawów skroniowow – żuchwowych, wadami zgryzu czy problemami z mową, Zabieg lapisowania jest bezbolesny i trwa parę chwil – jest więc odpowiedni również dla maluchów, które bardzo boją się dentysty. Wadą lapisowania jest to, w jaki sposób lapis działa na chore ząbki. Zęby objęte próchnicą, od wpływem azotanu srebra zabarwiają się na czarno, co może negatywnie wpłynąć na samoocenę dziecka. Poza azotanem srebra można zastosować również chlorek cynku, jednak nie jest on tak skuteczny jak azotan srebra.

Lapisowanie, fot. panthermedia

Lapisowanie krok po kroku

Zabieg lapisowania jest całkowicie bezpieczny i trwa zaledwie kilka chwil. Maluch proszony jest o otwarcie buzi, dentysta w tym czasie usuwa osad z zębów, przygotowuje ząbki do lapisowania – zabezpieczając je przed dostępem śliny. Następnie, za pomocą wacika nasączonego azotanem srebra „smaruje zęby”. W kolejnym kroku stomatolog stosuje tzw. strącalnik, czyli środek który ma uaktywnić lapis. Najlepsze rezultaty daje lapisowanie w odstępach czasu – co około trzy- do czterech tygodni.  Co ważne, po zabiegu nie należy jeść i pić przez około dwie godziny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze