Zaloguj
Reklama

Owrzodzenia w jamie ustnej

Autorzy: lekarz dentysta Anna Aksamit
Usta
Fot. ojoimages
Usta
(4)

Owrzodzenie (łac. ulceratio) - w następstwie rozpadu tkanek pojawia się ubytek skóry lub błony śluzowej, który powstaje pod wpływem przewlekle działającego bodźca zewnątrz- lub wewnątrzpochodnego.

Etiologia powstania owrzodzenia w jamie ustnej może być wieloraka. Nigdy jednak nie wolno lekceważyć niegojącej się rany, gdyż może ona być przyczyną poważnej choroby układowej lub nowotworu. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza dentysty.

Reklama

Spis treści:

 1. Podział owrzodzeń
 2. Owrzodzenie gruźlicze
 3. Owrzodzenie kiłowe
 4. Owrzodzenia bakteryjne nieswoiste
 5. Owrzodzenia wirusowe
 6. Owrzodzenia grzybicze
 7. Owrzodzenia nowotworowe
 8. Owrzodzenie fizyczne (mechaniczne)
 9. Owrzodzenia popromienne
 10. Owrzodzenia w schorzeniach układowych 

Podział owrzodzeń 

Owrzodzenia zakaźne:

 • Bakteryjne,
 • Wirusowe,
 • Grzybicze,

Owrzodzenia fizyczne:

 • Mechaniczne (pourazowe, odleżynowe),
 • Termiczne (oparzeniowe),
 • Chemiczne (działanie kwasów i zasad),
 • Popromienne,
 • Elektryczne (elektrogalwaniczne),

Owrzodzenia w schorzeniach układowych (białaczka, agranulocytoza, niedobory witaminowe, niewydolność krążenia, zaburzenia przemiany materii).

Owrzodzenie gruźlicze  

Pojawia się w miejscach, gdzie występuje zwiększone narażenie na urazy w jamie ustnej (na brzegach języka, na błonie śluzowej policzków na wysokości powierzchni żujących zębów, w okolicy pozatrzonowcowej). Brzegi owrzodzenia są nierówne, jest płytkie, dno jest pokryte wydzieliną, po której usunięciu rana łatwo krwawi. Owrzodzenie jest bolesne, powoduje wzmożone ślinienie, najczęściej są to owrzodzenia wtórne (przy gruźlicy płuc lub innych narządów).

Owrzodzenie kiłowe 

Może objawiać się jako objaw pierwotny lub w kile późnej. Umiejscawia się na wardze lub błonie śluzowej przedniego odcinka jamy ustnej, rzadziej w innych miejscach. Jest regularnego kształtu, okrągłe, o gładkich brzegach, dno jest twarde, pokryte wydzieliną surowiczą. Owrzodzenie jest niebolesne, węzły chłonne są powiększone.

Owrzodzenia bakteryjne nieswoiste 

Pojawiają się w okolicach brodawek dziąsłowych, brzegi są nierówne, zasinione, pokryte zielonkawą wydzieliną, po której usunięciu łatwo krwawią. Owrzodzenia te są bardzo bolesne, występuje ślinotok, charakterystyczny słodkawy zapach z ust, podwyższona temperatura ciała, powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.

Owrzodzenia wirusowe 

Występują w obrębie warg, policzków, podniebienia, języka. Początkowymi zmianami są liczne pęcherzyki, które szybko pękają i powodują powstanie nadżerek. Widoczne są białe ogniska z rąbkiem przebarwienia w otoczeniu. Są bardzo bolesne, zauważamy powiększenie węzłów chłonnych oraz podwyższoną temp. ciała.

Owrzodzenia grzybicze 

Są to białawe naloty przypominające zsiadłe mleko, po ich usunięciu rana krwawi. Najczęstsze umiejscowienie to język, błona śluzowa policzków oraz podniebienie. Owrzodzenie to często występuje podczas długotrwałej antybiotykoterapii.

Owrzodzenia nowotworowe 

Najczęściej występują na bocznej i dolnej powierzchni języka, policzkach, w dnie jamy ustnej i na wargach. Jest płaskie, często niecharakterystyczne. Brzegi owrzodzenia są zgrubiałe, twarde, dno kraterowate, rana występująca na wargach jest pokryta strupem, a w jamie ustnej często występuje wysięk. Owrzodzenie jest niebolesne, chyba, że występuje jednocześnie zakażenie bakteryjne.

Owrzodzenie fizyczne (mechaniczne) 

Najczęstszym umiejscowieniem zmiany jest przedsionek jamy ustnej, brzeg języka, dno jamy ustnej. Przyczyną jest nieprawidłowo wykonana proteza, złe wypełnienie lub przewlekły uraz. Owrzodzenie jest płaskie, bardzo bolesne.

Owrzodzenia popromienne 

Jest to głęboki ubytek, w którego dnie widoczna jest obumarła kość. Jeśli nie towarzyszy ranie zakażanie bakteryjne, jest ona niebolesna.

Zapalenie jamy ustnej elektrogalwaniczne- w okolicy metali (korony protetyczne, wypełnienia amalgamatowe) występuje rumień, obrzęk błony śluzowej, później nadżerki. Chorzy odczuwają metaliczny posmak w jamie ustnej.

Owrzodzenie w jamie ustnej, fot. panthermedia

Owrzodzenia w schorzeniach układowych   

W białaczce, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej jest niekiedy pierwszym objawem choroby. Występuje w postaci pojedynczych, głębokich, pokrytych martwiczymi masami, mało bolesnych owrzodzeń. Towarzyszącym objawem jest krwawienie z dziąseł oraz krwawe wylewy podśluzówkowe. Z ust wydziela się gnilny zapach.

W przebiegu agranulocytozy owrzodzenia występują na błonie śluzowej warg, policzków, podniebienia, dziąseł, pokryte są białosinym nalotem i pozbawione odczynu zapalnego.

Owrzodzenia na tle niewydolności krążenia mogą być rozległe, nieregularnego kształtu i szerzyć się obwodowo i w głąb aż do kości. Brak odczynu zapalnego, występuje natomiast rozchwianie i wypadanie zębów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • „Chirurgia szczękowo-twarzowa” pod redakcją prof. Dra hab. Med. Stanisława B. Bartkowskiego, wydanie III, Kraków 1996, ISBN 83-86101-42-3

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze