Zaloguj
Reklama

Próchnica butelkowa

Niemowlę
Fot. Pantherstock
Niemowlę
(0)

Przebieg próchnicy butelkowej jest w większości przypadków bardzo gwałtowny. Występuje ona u niemowląt oraz małych dzieci. Powstaje na skutek długiego podawania dziecku butelki.

Reklama

Wielu rodziców zakłada jednak, że nie jest w stanie oduczyć swojego dziecka picia bądź jedzenia z butelki. Co ważne, nie reagują oni także gdy butelka jest już pusta, a dziecko nadal trzyma w buzi smoczek. Czym jest próchnica butelkowa? Jak ją leczyć? Jak jej zapobiegać?

Czy próchnica butelkowa jest niebezpieczna?

Próchnica butelkowa to sytuacja która występuje u dzieci na skutek długotrwałego korzystania z butelki (używana jest ona do podawania jedzenia, picia a także „na pusto” przez trzymanie przez dziecko smoczka w buzi). Zmiany w uzębieniu w większości przypadków pojawiają się nagle bez wcześniejszych objawów. Za rozwój próchnicy butelkowej odpowiedzialne są oczywiście bakterie, które odżywiają się cukrem, tworzą kwasy i niszczą zęby. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że obecne są one nie tylko w herbatkach, słodkich napojach ale także w mleku. Sytuacja ta w pogarsza się gdy dziecko je w nocy (karmione jest butelką). Po takim jedzeniu nie ma możliwości umyć bądź wypłukać buzi, co sprzyja gromadzeniu się bakterii i tworzeniu próchnicy. Im większa ilość cukru tym lepsze środowisko dla życia i namnażania się bakterii.

Podczas picia z butelki ze smoczkiem bądź zasypiania z nią, zęby oblepiają się pokarmem lub słodkim napojem - nie ma wystarczającej ilości śliny, która mogłaby je oczyścić. To prowadzi do zmniejszenia zakwaszenia w jamie ustnej. Bakterie w takich warunkach namnażają się bardzo szybko i atakują wszystkie zęby. Próchnica atakuje najczęściej zęby od samej góry (od dziąsła). Stan taki prowadzi do odczuwania przez dziecko bólu choć większość rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy.
Próchnicy butelkowej nie można bagatelizować, gdyż może ona przenieść się na zęby stałe. Należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do stomatologa.


fot. panthermedia

Jak zapobiegać próchnicy butelkowej?

Nie ulega wątpliwości, że nie każde dziecko skazane jest na próchnicę butelkową. U jednych dzieci po prostu się ona nie rozwija. Warto jednak stosować pewne zasady by nie doprowadzić do jej rozwoju:

  • nie należy podawać dziecku słodkich, gazowanych napojów (zwłaszcza na noc),
  • zalecane jest podawanie wody niegazowanej do picia,
  • nie powinno się dosładzać herbatek, wody bądź mleka,
  • należy pamiętać o tym, by smoczka oraz łyżeczki należącej do dziecka nie brać do swoich ust,
  • należy bardzo dokładnie szczotkować zęby naszego dziecka (używać odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów),
  • unikać podawania dziecku w nocy słodkich napojów do picia,
  • nie pozwalać dziecku używać szczoteczki do zębów należącej do innych członków rodziny,
  • chodzić z dzieckiem na regularne wizyty do stomatologa.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze