Zaloguj
Reklama

Szczoteczki do zębów dla dzieci

Autorzy: Ewa Chodkowska
Uśmiechnięte dziecko
Fot. Pantherstock
Uśmiechnięte dziecko
(5)

Dbanie o zęby jest ważnym nawykiem, który powinniśmy nabyć już w dzieciństwie.

Reklama

Szczoteczki przeznaczone dla dzieci różnią się od tych przeznaczonych dla dorosłych.

Co więc powinniśmy wiedzieć przy zakupie szczoteczki dla naszych pociech?

Istnieje wiele rodzajów szczoteczek do zębów dla dzieci na rynku, takie jak:

  • jednorazowe szczoteczki do zębów,
  • szczoteczki do zębów na baterie,
  • podstawowe szczoteczki z tworzywa sztucznego.

Wybór odpowiedniej szczoteczki

Kiedy dziecko jest większe może samo dokonać wyboru szczoteczki. Dzięki temu chętniej będzie myło zęby, potraktuje to poważniej oraz będzie miało lepszą zabawę. Dla dziecka ważniejszy jest wygląd zewnętrzny szczoteczki niż jej praktyczność.

Na rynku dostępna jest duża gama kolorów, więc powinniśmy wybrać najbardziej kolorową i zachęcają swoim wyglądem szczoteczkę. Na rynku dostępne są szczoteczki dla dziewczynek, gdzie znajdują się obrazki księżniczek, wróżek itp. oraz dla chłopców na których znajdują się rysunki aut, robotów czy też dinozaurów.

Dodatkowo elektryczne szczoteczki podczas mycia mogą świecić lub grać melodię, co jest wielkim atutem dla dziecka. Dostosowanie szczoteczki do osobowości dziecka jest bardzo ważnym elementem. Wskazane jest miękkie i zaokrąglone włosie szczoteczki, które nie podrażni dziąseł dziecka. Należy pamiętać, że dziąsła dzieci są bardziej wrażliwe zwłaszcza w okresie ząbkowania niż zęby dorosłego człowieka.

Miękka szczoteczka nie tylko dobrze wyczyści pokarm znajdujący się między zębami, ale dodatkowo szczotkowanie nie będzie bolesne dla dziecka i nie zniechęci go. Na opakowaniu każdej szczoteczki widnieje informacja o wieku dzieci dla jakich jest przeznaczona. Jeżeli jednak nie możemy jej znaleźć należy pamiętać, że głowica szczoteczki powinna być mała, tak aby zmieściła się w ustach dziecka i pozwoliła na manewrowanie nią podczas szczotkowania aby dokładnie umyć zęby. Gdy będzie za mała nie pozwoli na dokładne umycie zębów.

fot. panthermedia

Trzon szczotki również nie powinien być za duży, aby dziecko spokojnie mogło trzymać go jedną ręką bez większego problemu. Możliwy jest również wybór szczoteczki na baterie, która dzięki swoim ruchom dokładniej wyczyści zęby oraz zapewni więcej zabawy. Szczoteczki te są głównie przeznaczone dla starszych dzieci, które myją zęby z małą pomocą lub bez pomocy dorosłych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze