Zaloguj
Reklama

Torbiele - wszystko co o nich wiemy i sposoby ich chirurgicznego usuwania

Pielęgnacja ust i warg
Fot. medforum
Pielęgnacja ust i warg
(4)
Torbiele, obecne w obrębie twarzoczaszki (tkanki miękkie oraz kości), to przestrzenie, które wysłane są najczęściej nabłonkiem, posiadają otoczkę (torebkę) a ich wnętrze wypełnione jest cieczą (różna gęstość, kolor, skład, struktura). 
Reklama
Spis treści:
  1. Podział i rodzaje torbieli
  2. Leczenie chirurgiczne torbieli
W większości przypadków występują one jako pojedyncza zmiana, sporadycznie spotyka się je w liczbie dwóch bądź trzech. Ich kształt jest okrągły lub owalny, mają różną wielkość. W większości przypadków rosną bardzo wolno, początkowo nie dają objawów i nie sprawiają problemów podczas pobierania pokarmów oraz ich żucia. Podczas wzrostu uciskają inne tkanki, co konsekwencji prowadzi do ich zaniku. Może zdarzyć się tak, że treść znajdująca się we wnętrzu torbieli ulegnie zakażeniu co prowadzi do procesu zapalnego (towarzyszy temu ból, zaczerwienieniu, opuchlizna, problemy z pobieraniem pokarmów). Wykrycie torbieli możliwe jest po wykonaniu zdjęcia radiologicznego (w wielu przypadkach wykrywane są przypadkowo).

Podział i rodzaje torbieli 

Torbiele znajdujące się w jamie ustnej mogą mieć różny kształt, wielkość oraz położenie. Spotykanymi najczęściej torbielami są torbiele tkanek miękkich torbiele kostne.
 
Torbiele tkanek miękkich, w których wyróżniamy:
  • torbiel naskórkową, która najczęściej umiejscawia się pod językiem, rośnie bardzo powoli ale jest niebezpieczna gdyż wpływa na ruchomość języka. Występuje ona w postaci klutego guzka,
  • zastoinowa, to torbiel która występuje bardzo często, ma wielkość do 1 centymetra, powstaje na skutek np. nagryzania warg czy policzka. Może ona mieć kolor od różowego po niebieskawy,
  • torbiel boczna szyi,  ma kształt kulisty, jest miękkim guzem, który nie boli. Umiejscawia się ona w bocznej stronie szyi, rośnie bardzo powoli,
  • torbiel środkowa szyi, występuje najczęściej u dzieci oraz młodzieży, położona jest po środku szyi, ma kulisty kształt i różowany kolor.
Torbiele kostne, które można podzielić na:
  • torbiel przyzębną, która ma tendencje do rozwoju w trakcie wyrzynania się zęba stałego,
  • torbiel związkowa, pojawia się przy zębie, który nie jest wyrznięty, ale jest to ząb stały,
  • torbiel korzeniowa, zaliczana jest do najczęstszych torbieli kości, powstaje ona na tle zapalnym.

Torbiel jamy ustnej, fot panthermedia

Leczenie chirurgiczne torbieli 

Usunięcie chirurgiczne jest jedynym jak dotąd sposobem usunięcia torbieli. W większości przypadków torbiel ma zdolność do powolnego wzrostu, powoduje ucisk sąsiadujących tkanek (następnie ich obumieranie), prowadzi do różnego rodzaju złamań patologicznych. Co ważne, zawartość znajdująca się z torbieli może ulec przekształceniu (na skutek stanu zapalnego) w ropnia co z kolei prowadzi do bólu, obrzęku, opuchlizny i zaczerwienienia. Sprawia to ból podczas jedzenia i pogarsza samopoczucie. Warto przed zabiegiem skonsultować się ze stomatologiem i zapytać jak powinniśmy się do niego przygotować..
Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze