Zaloguj
Reklama

Wyrywanie zębów

Leczenie kanałowe
Fot. ojoimages
Leczenie kanałowe
(4)

Większość osób, mówi iż idzie do dentysty w celu wyrwania zęba, jest to jednak termin potoczny, prawidłowym określeniem jest usunięcie lub ekstrakcja zęba. Ekstrakcja zęba nie zawsze jest prosta i szybka do przeprowadzenia.

Reklama

Spis treści:

 1. Ekstrakcja zębów
 2. Kiedy usunąć ząb?
 3. Przygotowanie pacjenta oraz przebieg wyrwania zęba

Ekstrakcja zębów 

W większości przypadków nie jest podawane znieczulenie, gdyż jest to zabieg niebolesny. Jest to jednak kwestia indywidualna dla pacjenta oraz rodzaju zęba, z którym mamy do czynienia. O ekstrakcji zęba decyduje najczęściej stomatolog, bądź chirurg (w zależności od trudności usunięcia), należy bardzo dokładnie przygotować pacjenta, a co ważne konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pamiętajmy jednak, iż usunięcie zęba jest ostatecznością, zawsze należy podjąć walkę o jego uratowanie.

Kiedy usunąć ząb? 

Przyczyn ekstrakcji zęba jest bardzo wiele, najczęściej wymienianymi są:

 1. Sytuacja gdy w jamie ustnej nie ma miejsca dla wszystkich zębów (gdy wszystkie zęby nie są w stanie się w niej zmieścić) są to powody czysto ortodontyczne.
 2. Gdy próchnica bardzo mocno zaatakuje zęba i dotrze do jego wnętrza. Ząb jest tak bardzo zniszczony, iż nie ma możliwości jego naprawy oraz odbudowy.
 3. W sytuacja gdy doszło do silnego zakażenia (ostry stan zapalny), który zniszczył większą część zęba.
 4. Gdy mamy do czynienia z zębami złamanymi.
 5. Zęby po silnych urazach, gdzie doszło do uszkodzenia korony oraz korzenia.
 6. Gdy mamy do czynienia z sytuacją przemieszczania się zęba.
 7. Bardzo zaawansowane choroby przyzębia, które i tak doprowadzą do wypadnięcia zęba.
 8. Gdy dotyczy to zębów wklinowanych (są to zęby wyrżnięte częściowo, gdzie wokół nich istnieje tendencja do gromadzenia się resztek pokarmu oraz dużej ilości bakterii).
 9. Często usuwane są zęby mądrości (ósemki), które zostały zaatakowane próchnicą.

Wyrywanie zębów, fot. pantherstock

Przygotowanie pacjenta oraz przebieg wyrwania zęba 

Podczas wizyty u stomatologa, oceniane jest położenie zęba, jego wygląd, osadzenie oraz stan. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wykonywane jest zawsze zdjęcie rentgenowskie. Po ostatecznym zakwalifikowaniu zęba do wyrwania, pacjent decyduje czy chce aby zabieg był wykonywany bez znieczulenia czy w znieczuleniu. Może to być znieczulenie przewodowe lub nasiękowe. Podanie takiego znieczulenia nie wyklucza, iż pacjent może coś odczuwać. Nie odczuwa on jednak bólu a coś w rodzaju ucisku.

W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo rozległym i zaawansowanym stanem zapalnym pacjent niestety może odczuwać ból podczas ekstrakcji. Jeśli jest możliwe przesunięcie zabiegu wykonywany jest on po wyleczeniu stanu zapalnego.

Po znieczuleniu pacjenta, stomatolog przystępuje do usunięcia zęba. Proces ten składa się z dwóch etapów: jest to tzw. zwichnięcie zęba a następnie jego ostateczne wyrwanie. Wszystko powinno być wykonywane w warunkach sterylnych, z nałożonymi rękawiczkami i przy nowym, wysterylizowanym sprzęcie (narzędzia do chirurgii stomatologicznej). Po ekstrakcji oczyszczany jest zębodół i jeśli jest to konieczne zakładany jest opatrunek. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów po wyrwaniu zęba, należy zgłosić się do stomatologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze