Zdrowe zęby u dziecka – czym karmić najmłodszych? Sprawdź!

O zęby dziecka trzeba dbać od pierwszych dni jego życia. Istotna jest nie tylko regularna higiena jamy ustnej, ale także dieta – należy unikać produktów bogatych w cukier. Czym zatem karmić dziecko? Podpowiadamy w artykule.
Spis treści:
- Co dziecko powinno jeść i pić?
- Produkty podawane dziecku w zależności od wieku
- Produkty, których należy unikać
- Podsumowanie
Odpowiednio dobrane produkty w diecie dziecka, które uwzględniają szereg różnych składników odżywczych, wpływają na prawidłowy wzrost zębów oraz dziąseł, ponadto zmniejsza się ryzyko próchnicy.
Ważne! Jak najwcześniejsze wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka pomoże chronić zęby mleczne, a następnie stałe.
Zaleca się, by przynajmniej do 1. roku życia nie podawać maluchowi słodyczy. Po wieczornym myciu zębów nie powinno podawać się dziecku soków ani słodzonej herbaty, jedynie przegotowaną i ostudzoną wodę.
Co dziecko powinno jeść i pić?
Tak naprawdę wszystkie produkty spożywcze zawierają w sobie cukier, w tym pokarmy i napoje dla niemowląt. Istotne jest, by ich nie dosładzać.
Pomiędzy posiłkami zęby potrzebują czasu na regenerację. Chcąc zadbać o prawidłowy stan jamy ustnej dziecka, należy ograniczać słodką żywność i napoje jedynie do pory posiłków. Jedynymi bezpiecznymi napojami dla zębów mlecznych są mleko i woda.
W diecie dziecka powinna znaleźć się żywność zawierająca składniki odżywcze, które pomagają wzmocnić szkliwo i zapewnić zdrowie dziąseł:
- białko,
- witaminy A, C, D,
- kwas foliowy,
- wapń,
- minerały.
Produkty, które bezpiecznie można dziecku podawać, to m.in.:
- naturalny jogurt niesłodzony,
- mleko,
- ser niskotłuszczowy,
- warzywa,
- owoce (należy wybierać głównie te o małej ilości cukrów prostych, np. maliny, truskawki).
Ważne! W jedzeniu owoców należy zachować umiar. Najlepiej wybierać owoce sezonowe, są one wtedy bogate w składniki odżywcze, enzymy oraz przeciwutleniacze.
Produkty podawane dziecku w zależności od wieku
Niemowlęta (0-2 lata):
- do picia należy podawać tylko mleko i wodę,
- ograniczać słodką żywność do pory posiłku i nie podawać jej, a także napojów przed snem,
- sprawdzać etykiety żywności niemowlęcej, aby się upewnić, że nie zawierają cukru. Cukry dodane występują pod wieloma postaciami (m.in. miód, melasa, syrop klonowy, sacharoza, syrop agawowy, cukier kukurydziany, dekstroza, fruktoza, glukoza),
- przekąski między posiłkami nie powinny zawierać cukru.
Produkty spożywcze wpływające na zdrowe zęby u dzieci, fot. panthermedia
Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat)
- powinno się dziecku podawać trzy posiłki i dwie przekąski dziennie (z niewielką zawartością cukru). Do picia należy podawać tylko mleko i wodę,
- unikać napojów gazowanych, soków, jak i koncentratów owocowych słodzonych cukrem – produkty te nie wnoszą wartości zdrowotnej do codziennej diety dziecka.
Ważne! Słodkie napoje prowadzą do próchnicy.
Produkty, których należy unikać
W diecie dziecka powinno się unikać:
- słodyczy (po spożyciu słodkości spada pH w ustach dziecka, sprzyja to rozwojowi bakterii i próchnicy zębów. Słodycze należy jeść rzadko, po ich zjedzeniu dziecko zaraz powinno umyć zęby),
- słodzone napoje,
- sól (produkty zawierające dużą ilość soli, m.in. chipsy, także niszczą zęby),
- białe pieczywo i chrupki kukurydziane (są miękkie oraz lepkie, przylegają do płytki nazębnej, tworząc warunki idealne do powstawania próchnicy),
- mocna herbata (demineralizuje zęby i tworzy osad nazębny).
Ważne! Zdrowa dla zębów jest zielona herbata. Zawiera fluor oraz katechiny, chroniące przed chorobotwórczymi bakteriami.
Podsumowanie
Chcąc należycie zadbać o zęby dziecka i dostarczyć im składników odżywczych, które biorą udział w procesach wzrostu oraz mineralizacji, w diecie powinna znaleźć się żywność bogata w wapń, witaminę D, fosfor i fluor. Znajdziemy je m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, rybach morskich, mleku, jogurtach, serach, produktach roślinnych (m.in. warzywa liściaste), mięsie, a także jajach. Słodycze powinno się zastąpić warzywami i owocami, zaś napoje i soki niegazowaną wodą mineralną.
W tym artykule można dowiedzieć się o tym, co dzieci powinny jeść i pić, a czego unikać, by zachować zdrowe zęby.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Nagel R.: Naturalne metody na zdrowe zęby. Wydawnictwo Vital. Białystok 2015.