Zaloguj
Reklama

Zęby mleczne jak dbać o nie oraz o przestrzeń po ich wypadnięciu?

Dziecko borykające się z problemem próchnicy
Fot. medforum
Dziecko borykające się z problemem próchnicy
(0)

Zęby mleczne pojawiają się u dzieci, przed zębami stałymi, jest ich dwadzieścia (dwa siekacze, jeden kieł oraz dwa zęby trzonowe, w każdej połowie szczęki). Ich rozstawienie jest zazwyczaj szersze niż w przypadku zębów stałych a co ważne są one delikatniejsze.

Reklama

Ich głównym zadaniem jest przygotowanie miejsca dla zębów stałych, dlatego należy o nie dbać podobnie jak i o miejsce po ich wypadnięciu. Nie jest zatem prawda, iż zębów mlecznych nie trzeba szczotkować i chodzić na wizyty do stomatologa. Bardzo ważnym miejscem jest „dziura” pozostała w dziąśle po wypadnięciu zęba mlecznego, gdyż w niej znajduje się zawiązek dla zęba stałego.

Jak rozwijają się zęby mleczne?

Zęby mleczne zaczynają rozwijać się już w czwartym tygodniu. A dokładnie, w tym czasie powstaje pierwotna listewka zębowa, z której to utworzą się zawiązki zębów mlecznych. Około 7go tygodnia pojawiają się na niej zgrubienia (w licznie dwudziestu), które dają początek zębom mlecznym. 

Około czwartego miesiąca rozpoczyna się proces mineralizacji zębów mlecznych a kończy około 30 miesiąca życia.  Kolejne etapy, to wiek około 4 lat, gdzie dochodzi do resorpcji korzeni zębów mlecznych. Najczęściej w wieku sześciu lat rozpoczyna się proces wyrzynania zębów stałych. Każdy z tych etapów wymaga konsultacji stomatologicznych, leczenia oraz szczotkowania.

Dbanie o zęby mleczne i przestrzeń po ich wypadnięciu

Pamiętajmy, by nie zapominać o codziennym szczotkowaniu zębów przez nasze dziecko. Nawyk ten powinien być „wyrabiany” już od najmłodszych lat. Już niemowlakowi, należy przecierać dziąsła (zwilżoną ściereczką) a gdy pojawią się pierwsze ząbki należy kupić właściwą do wieku dziecka szczoteczkę (odpowiednia wielkość oraz miękkość). Konieczny jest także zakup odpowiedniej pasty do zębów (najlepiej aby zawierała fluor). Warto także przyzwyczajać dziecko do wizyt u stomatologa. Dbałość o higienę jamy ustnej to jedyny sposób by uniknąć próchnicy i innych chorób, które przenoszone na zdrowe zęby. Większość rodziców, zakłada jednak, iż próchnica nie przeniesie się na zęby stałe, nie jest to niestety prawdą!

W sytuacji gdy zęby mleczne zaczynają się psuć, np. pojawiają się dziury, konieczne jest ich leczenie. W zależności od wieku dziecka dostępne są środki znieczulające nakładana powierzchniowo. Możliwe jest także założenie plomb w różnym kolorze. Prawidłowy rozwój zębów mlecznych ma także znaczący wpływ na rozwój całej twarzoczaszki oraz wymowę dziecka.

Około 5-6 roku życia zęby mleczne zaczynają się chwiać po czym wypadają. Bardzo ważną kwestią jest dokładne oczyszczanie i wypłukiwanie miejsca, które pozostało po ząbku. Nie mogą gromadzić się tam i odkładać resztki pogryzionego pokarmu. Pamiętajmy, iż jest to przestrzeń, z której wyrośnie ząb stały.

Zdrowe i piękne zęby mleczne oraz stałe to także ważna kwestia estetyczna. Dbajmy zatem o zęby naszych dzieci.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Arathi Rao, Principles and Practice of Pedodontics, Jaypee Brothers Publishers, 2008
    Göran Koch, Sven Poulsen, Pediatric Dentistry: A Clinical Approach, John Wiley and Sons, 2009
    Robert Ireland, Clinical Textbook of Dental Hygiene and Therapy, Wiley-Blackwell, 2006

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze