Zaloguj
Reklama

Czy o zęby mleczne należy dbać?

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Wizyta u laryngologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u laryngologa
(5)
Reklama

Zęby mleczne towarzyszą nam w rozwoju tylko przez krótki ułamek życia, dlatego często zdarza się, że są traktowane po macoszemu. Tymczasem zdrowe mleczaki to zdrowe zęby stałe, dlatego już od najmłodszych lat warto dbać o prawidłowe uzębienie i regularnie kontrolować je podczas wizyt stomatologicznych.

Zęby mleczne - Objawy i przebieg

Zęby mleczne pojawiają się już  w pierwszym roku życia dziecka, a ich wyrzynaniu często towarzyszą przykre dolegliwości, jak:

  • stany podgorączkowe,
  • nadmierna płaczliwość,
  • ślinotok,
  • przejściowe dolegliwości pokarmowe.

Przed ukończeniem trzeciego roku życia dziecko posiada już zwykle pełen komplet mleczaków.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć już w okresie wyrzynania się pierwszych ząbków. Dzięki niej uzyskamy cenne informacje na temat odpowiedniej do wieku pielęgnacji zębów, profilaktyki próchnicy oraz zapobieganiu ewentualnym wadom zgryzu.

Zęby mleczne - Leczenie

Dbanie o zęby mleczne dziecka zaczyna się już w ciąży. Prawidłowa dieta przyszłej mamy, która zawiera odpowiednie ilości białka, wapnia oraz witaminy D3 sprzyja kształtowaniu się zawiązków zębowych w życiu płodowym.

Po urodzeniu ważne jest oswajanie niemowlaka z manipulacjami w okolicy dziąseł - zwilżanie ich nasączonym wacikiem, a po pojawieniu się pierwszych zębów mycie ich silikonowymi szczoteczkami przeznaczonymi do tego celu.

Bardzo ważne jest też przestrzeganie zasad higieny i wyleczenie uzębienia u opiekunów malucha, gdyż próchnica jest powodowana przez bakterie, które łatwo mogą przenosić się w bezpośrednim kontakcie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Podstawy profilaktyki stomatologicznej - metodyka i środki, Wiesław Krajewski 
    Med Tour Pres International, 2005, str.200

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze