Czy zęby mądrości trzeba wyrywać?

Zęby mądrości, inaczej ósemki, wyrastają zwykle w okresie dojrzewania (między 16 a 25 rokiem życia), choć jest to kwestia indywidualna (mogą pojawić się nawet około 40 roku życia). Służą one do rozdrabniania i połykania pokarmów. W wielu przypadkach kojarzone są one z silnym bólem, wizytami u stomatologa a nawet zabiegami chirurgicznymi.
Ząb mądrości - Objawy i przebieg
Czy konieczne jest usuwanie zębów mądrości?
Nazwa ósemek (zęby mądrości) nie ma nic wspólnego z mądrością a wielu osobą kojarzą się one z problemami. Zdarzają się przypadki, iż zęby mądrości rosną zdrowe i służą nam na długie lata ale i takie gdzie pojawiają się problemy z ich wyrzynaniem, dziąsło wokół nich jest opuchnięte i silnie boli bądź psują się zaraz po tym jak wyrosną a przy tym bardzo bolą.
O decyzji całkowitego usunięcia zęba mądrości decyduje pacjent wraz z chirurgiem stomatologicznym bądź lekarzem dentystą.
Zabieg ten wykonywany jest w kilku sytuacjach:
- Ząb mądrości nie jest w stanie wyrżnąć się całkowicie (zostaje przez długi czas wyrżnięty częściowo)
- Nie ma jakiejkolwiek możliwości zachowawczego leczenia ósemki
- Ząb mądrości przesuwa i przekrzywia rosnące obok niego zęby
- Jeśli wyrznięty ząb posiada bardzo ostre brzegi korny i podrażnia policzek oraz język
- Gdy krzywo Roną
- Gdy wrastają w policzek
- Gdy kieszeń zębowa wokół zęba cały czas ulega stanom zapalnym i inne
W przypadku gdy istnieje możliwość uratowania zęba mądrości nie należy gdy usuwać dla tzw. „zasady”. Najlepiej jest przemyśleć swoja decyzję, konsultując to ze specjalistą.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.