Zaloguj
Reklama

Czy zęby mądrości trzeba wyrywać?

Dolegliwości bólowe zębów
Fot. medforum
Dolegliwości bólowe zębów
(3)
Ząb mądrości
Reklama

Zęby mądrości, inaczej ósemki, wyrastają zwykle w okresie dojrzewania (między 16 a 25 rokiem życia), choć jest to kwestia indywidualna (mogą pojawić się nawet około 40 roku życia). Służą one do rozdrabniania i połykania pokarmów. W wielu przypadkach kojarzone są one z silnym bólem, wizytami u stomatologa a nawet zabiegami chirurgicznymi.

Ząb mądrości - Objawy i przebieg

Czy konieczne jest usuwanie zębów mądrości?

Nazwa ósemek (zęby mądrości) nie ma nic wspólnego z mądrością a wielu osobą kojarzą się one z problemami. Zdarzają się przypadki, iż zęby mądrości rosną zdrowe i służą nam na długie lata ale i takie gdzie pojawiają się problemy z ich wyrzynaniem, dziąsło wokół nich jest opuchnięte i silnie boli bądź psują się zaraz po tym jak wyrosną a przy tym bardzo bolą.

O decyzji całkowitego usunięcia zęba mądrości decyduje pacjent wraz z chirurgiem stomatologicznym bądź lekarzem dentystą.

Zabieg ten wykonywany jest w kilku sytuacjach:

  1. Ząb mądrości nie jest w stanie wyrżnąć się całkowicie (zostaje przez długi czas wyrżnięty częściowo)
  2. Nie ma jakiejkolwiek możliwości zachowawczego leczenia ósemki
  3. Ząb mądrości przesuwa i przekrzywia rosnące obok niego zęby
  4. Jeśli wyrznięty ząb posiada bardzo ostre brzegi korny i podrażnia policzek oraz język
  5. Gdy krzywo Roną
  6. Gdy wrastają w policzek
  7. Gdy kieszeń zębowa wokół zęba cały czas ulega stanom zapalnym i inne

W przypadku gdy istnieje możliwość uratowania zęba mądrości nie należy gdy usuwać  dla tzw. „zasady”. Najlepiej jest przemyśleć swoja decyzję, konsultując to ze specjalistą.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze