Czy zęby zdarzają się także u noworodka?

Noworodkiem określamy dziecko od urodzenia do czwartego tygodnia życia. W większości przypadków u noworodków nie są spotykane zęby. Pojawiają się one w okresie późniejszym życia. Zdarzają się jednak sytuacje, iż noworodek rodzi się już z zębami.
Zęby u noworodka - Objawy i przebieg
Zęby u noworodka- skąd się biorą?
Urodzenie się noworodka z zębami stanowi dla matki zdziwienie, szok a czasem niepokój. Zęby u noworodka rozwijają się w większości przypadków na dolnych dziąsłach, ich korzenie są bardzo malutkie i nie utrzymują ich sztywno przez co chwieją się. Są one dość twarde ale nie tak twarde jak zęby mleczne. W związku z powyższym są one usuwane (jeśli słabo się trzymają) jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Obecność ruchomego zęba, może stanowić zagrożenie dla noworodka (zwłaszcza w sytuacji gdy wypadnie i dostanie się do dróg oddechowych). W przypadku gdy ząbek/ zęby trzymają się mocno i lekarz stwierdzi, iż nie będą usuwane konieczne jest dbanie o ich higienę oraz obserwacja co się z nimi dzieje.
Ząb taki może przeszkadzać w trakcie karmienia, okaleczać pierś, a także uszkadzać podniebienie, język oraz dziąsło noworodka. Konieczna jest wtedy konsultacja lekarska.
W większości przypadków obecność ząbka nie świadczy o jakiejś chorobie czy niepełnosprawności dziecka, jednak zdarzają się sytuacje, iż konieczne jest prześwietlenie dentystyczne oraz dalsze badania jeśli obecność zęba może świadczyć o chorobie noworodka. Zęby u noworodka mogą pojawić się także w związku z problemem ze zdrowiem. Przykładem są choroby:
- zespół Ellisa-van Crevelda,
- zespół Hallermanna-Streiffa,
- zespół Pierre’a Robina,
- zespół Soto,
- inne.
Decyzje o podjęciu dalszych badań oraz obserwacji noworodka podejmuje lekarz prowadzący.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.rightdiagnosis.com/sym/natal_teeth_in_newborns.htm
- http://www.hindawi.com/journals/isrn.pediatrics/2013/956269/
- http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1110461http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1110461
- http://raisingchildren.net.au/articles/dental_care_newborns.html
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.