Zaloguj
Reklama

Czy zęby zdarzają się także u noworodka?

Sen u niemowlaka
Fot. Panthermedia
Sen u niemowlaka
(5)
Zęby u noworodka
Reklama

Noworodkiem określamy dziecko od urodzenia do czwartego tygodnia życia. W większości przypadków u noworodków nie są spotykane zęby. Pojawiają się one w okresie późniejszym życia. Zdarzają się jednak sytuacje, iż noworodek rodzi się już z zębami.

Zęby u noworodka - Objawy i przebieg

Zęby u noworodka- skąd się biorą?

Urodzenie się noworodka z zębami stanowi dla matki zdziwienie, szok a czasem niepokój. Zęby u noworodka rozwijają się w większości przypadków na dolnych dziąsłach, ich korzenie są bardzo malutkie i nie utrzymują ich sztywno przez co chwieją się. Są one dość twarde ale nie tak twarde jak zęby mleczne. W związku z powyższym są one usuwane (jeśli słabo się trzymają) jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Obecność ruchomego zęba, może stanowić zagrożenie dla noworodka (zwłaszcza w sytuacji gdy wypadnie i dostanie się do dróg oddechowych). W przypadku gdy ząbek/ zęby trzymają się mocno i lekarz stwierdzi, iż nie będą usuwane konieczne jest dbanie o ich higienę oraz obserwacja co się z nimi dzieje.

Ząb taki może przeszkadzać w trakcie karmienia, okaleczać pierś, a także uszkadzać podniebienie, język oraz dziąsło noworodka. Konieczna jest wtedy konsultacja lekarska.

W większości przypadków obecność ząbka nie świadczy o jakiejś chorobie czy niepełnosprawności dziecka, jednak zdarzają się sytuacje, iż konieczne jest prześwietlenie dentystyczne oraz dalsze badania jeśli obecność zęba może świadczyć o chorobie noworodka. Zęby u noworodka mogą pojawić się także w związku z problemem ze zdrowiem. Przykładem są choroby:

  • zespół Ellisa-van Crevelda,
  • zespół Hallermanna-Streiffa,
  • zespół Pierre’a Robina,
  • zespół Soto,
  • inne.


Decyzje o podjęciu dalszych badań oraz obserwacji noworodka podejmuje lekarz prowadzący.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze