Zaloguj
Reklama

Czym jest piaskowanie zębów?

Dentysta w swoim gabinecie
Fot. medforum
Dentysta w swoim gabinecie
(5)
Piaskowanie zębów
Reklama

Piaskowanie zębów, to zabieg, którego celem jest usunięcie z zębów różnego rodzaju osadów, przy pomocy tzw. piaskarki, która kieruje i rozprowadza odpowiednią ilość piasku dentystycznego po zębach. Jest to zabieg bezpieczny, choć na kilka godzin po mogą utrzymywać się jego skutki.

Piaskowanie zębów - Objawy i przebieg

Kto powinien piaskować zęby? Czy zabieg jest bezpieczny oraz co usuwamy podczas piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów, nie ma sensu u osób, które nie mają przebarwień i osadu na zębach. W przypadku pacjentów, którzy mają dużą ilość osadu zabieg ten jest wskazany nie tylko przez wzgląd estetyczny ale także higieniczny i zdrowotny. W trakcie piaskowania usunięty zostanie bowiem osad z zębów z różnych trudno dostępnych miejsc do szczotkowania. Dodatkowo usuwane są zbędne miękkie złogi obecne na zębach, płytka bakteryjna oraz powierzchniowe przebarwienia i kamień nazębny (jeśli występuje w niewielkiej ilości).

Piaskowaniu nie powinno się poddawać zbyt często ale zalecany jest osobą, które piją dużo kawy i mocnej herbaty, wina, osobom palącym, a także tym, które noszą aparat ortodontyczny.

Zabieg piaskowania nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oraz życia pacjentów. Nie jest to także zabieg bolesny, w przypadku opinii większości pacjentów. Zaraz po zabiegu przez kilka godzin w jamie ustnej możemy mieć smak piasku dentystycznego bądź odczuwać napięcie i ból w okolicy dziąseł.

Piaskowanie wykonywane jest najczęściej co 6 -12 miesięcy, choć zdarzają się pacjenci, którzy mają ten zabieg wykonywany raz na 4 miesiące. Jest to zależne oczywiście od stylu życia, spożywanych pokarmów, towarzyszących nam chorób oraz tendencji do gromadzenia się osadu, przebarwień oraz kamienia nazębnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze