Zaloguj
Reklama

Dziecko boi się wizyty u stomatologa

Dziecko chore na anginę
Fot. medforum
Dziecko chore na anginę
(0)
Strach przed dentystą
Reklama

Media oraz stomatolodzy, apelują by dbać o zęby dzieci już od samego początku i uczęszczać z nimi na regularne wizyty do dentysty. Wielu rodziców, nie uczęszcza do stomatologa, gdyż zakłada, że pierwsze zęby „tzw. mleczaki”, wypadną same a po nich wyrosną zdrowe, piękne zęby stałe.

Strach przed dentystą - Objawy i przebieg

Niestety mało rodziców udaje się z dziećmi na kontrolne wizyty do specjalisty, chyba, że pojawia się zaawansowana próchnica bądź bardzo silny ból zęba. Wiele dzieci boi się także wizyt u stomatologa. Skąd ten strach się bierze? Jakie jest jego podłoże? Czy rodzice maja z nim coś wspólnego?
 
Badania naukowców oraz obserwacje stomatologów, pokazują, że strach dzieci przed wizytą u dentysty jest związana z tym, że rodzice sami boją się chodzić do nich przychodzić. Można powiedzieć, że jest to reakcja „oddziedziczona”.  Strach przed wizytą u dentysty może być także związany z opowieściami rodziców bądź innych bliskich jakie to te wizyty są nieprzyjemne i bolesne. Zdarza się tak, że rodzice straszą swoje dzieci dentystą- gdy są one nieposłuszne.

Nie ulega wątpliwości, iż dziecko widzące rodzica, wystraszonego przed wizytą u stomatologa, koduje sobie ten „obrazek” i w przyszłości odbiera to jako coś nieprzyjemnego.  Pamiętajmy zatem o tym, by ze swoją pociechą udawać się do dentysty już od najmłodszych lat- a dokładnie wtedy gdy pojawią się pierwsze ząbki i oswajać dziecko z tymi wizytami. W dzisiejszych czasach bardzo ważną kwestią są także tzw. wizyty kontrolne dzieci u stomatologa nawet jeśli z ząbkami nie dzieje się nic złego. W ten sposób koduje on sobie, iż wizyta u dentysty nie musi być nieprzyjemnym czy bolesnym doświadczeniem.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze