Higiena jamy ustnej u dziecka

Podatność zębów na próchnicę uwarunkowana jest genetycznie i kształtuje się już w okresie życia wewnątrzmacicznego. Właściwa dieta bogata w minerały i witaminy oraz dbałość o higienę jamy ustnej przez przyszłą matkę ma istotny wpływ na stan uzębienia dziecka.
Higiena jamy ustnej u dziecka - Objawy i przebieg
Kiedy zacząć mycie zębów?
Higienę jamy ustnej u dziecka powinno rozpocząć się jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba. Należy przecierać dziąsła i język zwilżonym gazikiem lub silikonową nakładką na palec kilka razy dziennie w celu usunięcia zalegających resztek pokarmu. Można używać też miękkiej szczoteczki bez pasty. Zabiegi powinny być przeprowadzane ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnej śluzówki jamy ustnej dziecka.
Mycie szczoteczką z niewielką ilością pasty rozpoczynamy z chwilą pojawienia się pierwszego zęba i wykonujemy tę czynność przynajmniej dwa razy dziennie. Dla dzieci do ukończenia 2 roku życia pasta powinna zawierać fluor w ilości 500 ppm.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Każdy rodzic powinien zgłosić się z dzieckiem do stomatologa w celu uzyskania informacji dotyczących właściwej pielęgnacji jamy ustnej, jeszcze przed wyrznięciem się zębów. Porady może udzielić również pediatra lub lekarz rodzinny. Jeżeli wyrzynające się zęby budzą niepokój rodzica, nie pojawiają się do 10-12 miesiąca życia lub w jamie ustnej stwierdza się stan zapalny również należy zasięgnąć porady lekarza.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- [1]Skawińska A., i wsp., profilaktyka choroby próchnicowej, Standardy Medyczne Pediatria, 2011, tom 8, s. 768-773
[2]Szymańska J., Szalewski L., Próchnica zębów mlecznych w populacji polskich dzieci w wieku 0,5-6 lat, Zdrowie publiczne, 2011, 121910, s. 86-89
[3]Wójcicka A., i wsp., Próchnica wieku rozwojowego chorobą cywilizacyjną, Przegląd Epidemiologiczny, 2012, 66, s. 705-711
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.