Zaloguj
Reklama

Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Ucząca się dziewczynka w szkole
Fot. medforum
Ucząca się dziewczynka w szkole
(0)
Dziecko u dentysty
Reklama

Podczas wielu rozmów z rodzicami można dowiedzieć się, że o zęby dzieci bardzo małych i tych w przedszkolu nie trzeba dbać, gdyż są to tzw. „mleczaki”, które same wypadną a na ich miejsce wyrosną zdrowie, białe i piękne zęby.

Dziecko u dentysty - Objawy i przebieg

Prawda jest taka, że już o pierwsze zęby naszej pociechy należy dbać, od samego początku należy przyzwyczajać dziecko do mycia zębów oraz uczęszczać na regularne wizyty do dentysty. Pamiętajmy o tym, że zaniedbanie zębów już w pierwszych latach życia dziecka, może doprowadzić do problemów z zębami stałymi (próchnica, wypadanie zębów czy zmiany ich przebarwienia). Wszelkie zmiany na zębach u dzieci należy kontaktować ze stomatologiem a nie tłumaczyć się faktem, że są to zęby meleczne.
 
Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Higienę jamy ustnej u dziecka, należy rozpocząć już przed pojawieniem się pierwszych zębów. Należy przecierać dziąsła dziecka, ściereczką z letnią wodą, wcześniej przegotowaną a co ważne nie powinno się dawać dziecku przed spaniem słodkich soków do picia- jeśli już najlepiej wodę. Mycie ściereczką oraz picie wody prowadzi do usuwania resztek pokarmu, co z kolie zapobiega rozwojowi np. pleśniawek oraz drożdżaków.

Po tym jak u dziecka pojawią się pierwsze zęby (około ósmego miesiąca życia), należy po każdym karmieniu przecierać ząbki dziecka. Już w tym momencie można kupić dziecku delikatną szczoteczkę do zębów. Warto, pójść wtedy na pierwszą wizytę do stomatologa. Jest to konieczne by przyzwyczajać dziecko do późniejszych wizyt. W przypadku gdy nie wiemy jakich akcesoriów do higieny jamy ustnej u dziecka używać, należy poprosić o pomoc stomatologa. W sytuacji gdy dziecko będzie miało coraz więcej zębów, powinno się regularnie korzystać z wizyt u lekarza. Jeśli jakiś ząb będzie wymagał leczenia jest to konieczne. Pamiętajmy, iż wszelkie problemy z zębami mlecznymi mogą przenieść się na zęby stałe.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze