Zaloguj
Reklama

Na czym polega wybielanie zębów?

Przegląd zębów
Fot. Pantherstock
Przegląd zębów
(5)
Wybielanie zębów
Reklama

Wybielanie zębów definiowane jest jako proces, polegający na rozjaśnieniu/ rozjaśnianiu posiadanej barwy zębów. W większości przypadków, uzyskiwany jest efekt wybielenia o kilka tonów. Wybielanie zębów jest coraz bardziej popularnym zabiegiem, z którego korzysta coraz większa ilość osób. Pamiętajmy jednak, iż należy stosować umiar we wszystkich zabiegach estetycznych i najlepiej wykonywać je pod okiem specjalistów (w gabinecie dentystycznym).

Wybielanie zębów - Objawy i przebieg

Przyczyny zmian barwy zębów, rodzaje wybielania, efekty

Wyróżnia się wiele przyczyn zmiany barwy (przebarwień) zębów i mogą być one pochodzenia zewnętrznego (np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, picie dużej ilości kawy, mocnej herbaty, palenie marihuany i inne) czy wewnętrznego (na skutek chorób- metabolicznych, genetycznych, endokrynologicznych, długotrwałej antybiotykoterapii i inne) ale także mieszane (spowodowane wiekiem).

Przebarwienia pochodzenia zewnętrznego dają się usunąć w gabinecie stomatologicznym w sposób dość prosty natomiast przebarwienia pochodzenia wewnętrznego są bardzo trudne do usunięcia i tutaj konieczny jest zabieg wybielania.

Można wyróżnić następujące sposoby wybielania zębów:

  1. Wybielanie pod okiem specjalisty, przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym. Efekt widać od razu, zabieg trwa do dwóch godzin i polega na nałożeniu na zęby wybielającego żelu i naświetlaniu go lampą
  2. Wybielanie w domu przy pomocy przygotowanego przez stomatologa materiału (cienkie nakładki dostosowane do naszych zębów, żel). Pacjent powtarza zabieg sam w domu przez kilka dni po czy zgłasza się do stomatologa w celu pokazania efektów.


Pamiętajmy jednak, iż w trakcie wybielania i po jego zakończeniu konieczne jest stosowanie się do wskazówek lekarza a co ważne przestrzeganie właściwej diety.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze