Zaloguj
Reklama

Styl życia, a stan uzębienia

Autorzy: dr Zofia Zięba
Wspólne mycie zębów
Fot. Shutterstock
Wspólne mycie zębów
(5)
Reklama

Ładny uśmiech w obecnych czasach jest symbolem powodzenia i ważnym elementem w kreowaniu tzw. dobrego pierwszego wrażenia. Osiągnąć to można dbając o uzębienie, którego stan w dużej mierze zależy od nas samych, a w przypadku małego dziecka od jego rodziców.

Styl życia i uzębienie - Objawy i przebieg

Na stan uzębienia dziecka ma wpływ zachowanie rodziców, ich świadomość i nawyki higieniczne, odżywianie matki w ciąży, wczesne wdrażanie szczotkowania zębów u dziecka z użyciem odpowiedniej pasty z fluorem.

Zwyczaje żywieniowe z unikaniem słodkich, lepkich pokarmów i napojów, szczególnie w nocy, ograniczenie podjadania, nauka gryzienia twardych warzyw i owoców zmniejszają ryzyko próchnicy i wad zgryzu.

Nawyk oblizywania smoczka lub łyżeczki przez dorosłych prowadzi do zakażenia jamy ustnej dziecka bakteriami próchnicotwórczymi. Zakażenie oraz wiele innych czynników behawioralnych, die­tetycznych i socjoekonomicznych prowadzą do wczesnej próchnicy zębów mlecznych i szybkie­go jej postępu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Ważne są systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym, przeglądy i zabiegi profilaktyczne, uzyskiwanie wiedzy na temat właściwej higieny jamy ustnej. Zaleca się okresowe kontrole stomatologiczne co 3-6-12 miesięcy. Wskazane wczesne porady u niemowląt z chwilą wyrznięcia się pierwszych zębów. Wizyty interwencyjne w przypadku bólu zęba i zmian zapalnych w jamie ustnej, zaburzeń wyrzynania się zębów, nieprawidłowego ich kształtu, wyglądu lub wad zgryzu.

Styl życia i uzębienie - Leczenie

Najważniejsza w stomatologii jest profilaktyka polegająca na nauczaniu, poradnictwie dotyczącym diety i sposobów odżywiania oraz nauczaniu i propagowaniu zasad właściwej higieny jamy ustnej, a także leczenie powstałych ubytków próchnicowych i wad zgryzu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1]Borysewicz-Lewicka M., Ocena stomatologicznych zachowań prozdrowotnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z wybranych województw Polski – badania socjomedyczne, Czasopismo Stomatologiczne, 2010, 63/1
    [2]A.C. Cameron, R.P. Widmer, Stomatologia dziecięca, red.wyd. polskiego, Kaczmarek U., Elsevier, Wrocław, 2012
    [3]Fejerskov o., Kidd e., Próchnica zębów. Choroba próchnicowa i postępowanie kliniczne, red.wyd.polskiego, Kaczmarek U.,Elsevier, Wrocław, 2006
    [4]Trykowski J., Optymalna fluorowa profilaktyka próchnicy zębów w Polsce, Czasopismo. Stomatologiczne, 2005, LVIII, 6

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze