Usuwanie kamienia nazębnego - na czym polega?

Usuwanie kamienia nazębnego nazywane jest także skalingiem. Zabieg te może być wykonywany u każdej osoby, a polega na usunięciu twardego osadu, który ma tendencje do gromadzenia się nad oraz pod dziąsłami. Zaleca się wykonywanie tego zabiegu gdy ilość kamienia jest duża.
Usuwanie kamienia nazębnego - Objawy i przebieg
Na czym polega zabieg usuwania kamienia nazębnego?
Kamień nazębny jest środowiskiem, w którym żyją różnego rodzaju bakterie. Prowadzą one do uszkodzeń zębów, mają wpływ na rozwój próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, powodują odsłanianie szyjek zębowych a także wypadanie zębów. Kamień nazębny tworzy się najczęściej w okolicy szyjek zębowych i nie usuwany ma tendencje do powiększania się oraz twardnienia. Ma on najczęściej barwę kawową bądź ciemniejszą, w jego skład wchodzą węglowodany oraz bakterie i powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej.
Kamień nazębny bardzo często występuje u osób, które piją duże ilości kawy, mocnej herbaty, palą papierosy oraz tych, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej bądź jest ona niewłaściwa.
Wyróżnia się obecnie dwa podstawowe rodzaje skalingu:
- Poddziąsłowy, czyli taki, który polega na usunięciu kamienia nazębnego odkładającego się pod powierzchnią dziąseł
- Naddziąsłowy, czyli taki, który związany jest z usuwaniem kamienia nazębnego obecnego na powierzchni zęba.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Gabinety dentystyczne oferują usuwanie kamienia nazębnego za pomocą różnych metod, a są to m.in.:
- metoda laserowego usuwania kamienia,
- metoda z wykorzystaniem dłutek, pilniczków itp., czyli tzw. metoda tradycyjna, od której się już odchodzi,
- metoda chemiczna z zastosowaniem roztworu perhydrolu,
- metoda ultradźwiękowa,
- metoda mechaniczna.
W większości przypadków, o wyborze metody decyduje dentysta, który zna i widzi rodzaj kamienia, który mamy na zębach. Zabieg te w większości przypadków jest dobrze znoszony przez pacjenta i nie przysparza bólu.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.