Zaloguj
Reklama

Usuwanie kamienia nazębnego

Autorzy: mgr farm. Sylwia Płusa
Kobieta używająca płynu do płukania jamy ustnej
Fot. Shutterstock
Kobieta używająca płynu do płukania jamy ustnej
(4)
Reklama

Na zębach każdego z nas z wiekiem odkłada się płytka nazębna. Jest ona zbudowana z bakterii, resztek pokarmowych, komórek nabłonka i  śluzu. Gromadzący się kamień może stać się przyczyną groźnych chorób, głównie paradontozy lub zakażeń przyzębia. Na powstającą płytkę nazębną muszą też uważać chorzy ze schorzeniami kardiologicznymi, głównie chorobami zastawek, ponieważ przyzębie może stać się przyczyną infekcji ogólnoustrojowej.

Usuwanie kamienia nazębnego - Objawy i przebieg

Nagromadzoną płytkę nazębną łatwo rozpoznać, patrząc głównie na wewnętrzną stronę zębów. Żółty lub brązowy nalot tuż przy dziąsłach to właśnie niepożądany kamień nazębny. Co ważne, nie jest możliwe usunięcie go przez płukanie jamy ustnej lub zwykłe mycie zębów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W ramach leczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia każdemu ubezpieczonemu pacjentowi przysługuje raz w roku bezpłatny zabieg usunięcia kamienia wraz z instruktażem higieny jamy ustnej. Zabieg dotyczy wszystkich zębów. Warto korzystać z tej możliwości i regularnie usuwać płytkę nazębną.

Usuwanie kamienia nazębnego - Leczenie

Aby spowolnić proces narastania płytki nazębnej warto spożywać pokarmy „czyszczące zęby”, na przykład świeże owoce, warzywa, orzechy czy chleb razowy. Konieczne jest regularne szczotkowanie zębów (minimum dwa razy dziennie) oraz zaleca się korzystanie z dodatkowych środków pielęgnacyjnych: nitki dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Stomatologia mało interwencyjna” Graham J. Mount Hien Ngo Med Tour Pres International Warszawa 2006, str.156-57

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze