Wybity ząb - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Czy złamany lub wybity ząb można uratować? Można, o ile zostanie on właściwie zabezpieczony przed przewiezieniem go do gabinetu stomatologicznego.
Objawy i przebieg wybitego zęba
Wypadki czy urazy twarzy mogą powodować obrażenia zębów, które zdarzają się szczególnie dzieciom. Świadkowie takich wydarzeń nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo zaopatrzyć złamany czy wybity ząb, by mógł posłużyć do późniejszej rekonstrukcji. Zazwyczaj również w chwili wypadku ciężko o prawidłową i chłodną ocenę sytuacji, dlatego już wcześniej warto wiedzieć, jak postąpić.
Kluczowe znaczenie ma zabezpieczenie tkanki zębowej, najlepiej poprzez wprowadzenie jej z powrotem do zębodołu. Jeśli jest to niemożliwe, wybity ząb można dostarczyć do gabinetu w płynie, takim jak sól fizjologiczna, płyn do soczewek kontaktowych lub mleko.
Ważne, aby nie dopuścić do wyschnięcia zęba czy jego wtórnego urazu. Jeśli ząb zostanie wybity, trzeba go podnieść za część koronową, starając się nie dotykać korzenia. W razie zabrudzenia trzeba go przepłukać pod zimną, bieżącą wodą przez 10 sekund.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć wybity ząb
Najlepsze efekty można osiągnąć poprzez uzyskanie profesjonalnej pomocy stomatologicznej w ciągu 60 minut od zdarzenia. Uzupełnienie ubytku własną tkanką jest o wiele łatwiejsze i tańsze, niż sztuczne wypełnienie ułamanego zęba.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- „Stomatologia mało interwencyjna” Graham J. Mount Hien Ngo Med Tour Pres International Warszawa 2006, str.76
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.