Złamany ząb i ciemne dziąsło - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń zęba lub zębów, które mogą zdarzyć się nam każdego dnia, koniecznie należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. W większości przypadków istnieje możliwość uratowania złamanego zęba, zdarzają się przypadki, iż ząb musi zostać usunięty.
Objawy i przebieg złamanego zęba i ciemnego dziąsła
Wszystko zależy os stanu zęba, korzenia oraz dziąsła (zdarza się, iż może stać się ono czarne). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym zatem pacjent nie odczuwa bólu.
Stomatolog po dokładnym obejrzeniu stanu pozostałego zęba, wykonaniu jeśli będzie konieczne- zdjęcia pan tomograficznego, podejmie decyzje o sposobie leczenia i naprawy zęba.
Leczenie złamanego zęba i ciemnego dziąsła
Wymienia się różnego rodzaju złamania zęba, tj. takie, które wymagają leczenia kanałowego (w sytuacji gdy doszło do odsłonięcia miazgi), gdzie po zakończeniu leczenia stosowany jest wkład koronowo- korzeniowy oraz korona protetyczna.
Ale także takie które tego leczenia nie wymagają. Wtedy stosowana jest porcelanowa korona protetyczna lub licówka. Jest to oczywiście zależne od rozległości uszkodzenia. Zdarza się tak, iż na skutek złamania zęba, bardzo blisko dziąsła dochodzi do krwawienia z niego.
Dziąsło może także przyjmować charakterystyczne ciemne zabarwienie. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa.
Znane są nie tyko duże, widoczne złamania zęba ale także mikropęknięcia (najczęściej stosowane jest polerowanie), małe i średnie uszkodzenia zęba (zakładana jest korona porcelanowa lub ząb jest odbudowywany za pomocą komponenta) i inne.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.