Zaloguj
Reklama

Zwichnięcie i wybicie zębów mlecznych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Choroby jamy ustnej
Fot. medforum
Choroby jamy ustnej
(4)
Reklama

Wielu rodziców zakłada, że o zęby mleczne u dzieci nie trzeba dbać gdyż i tak wypadną. Jest to bardzo złe podejście, gdyż o pierwsze zęby dziecka należy także dbać. W sytuacji gdy dziecko ukruszy, zwichnie bądź wybije ząb mleczny należy z nim jak najszybciej zgłosić się do stomatologa dziecięcego.

Objawy i przebieg zwichnięcia i wybicia zębów mlecznych

Każda z wymienionych sytuacji może prowadzić do bardzo silnego bólu, krwawienia oraz opuchnięcia dziąsła. Ważne jest to by rodzice w takiej sytuacji nie wpadali w panikę, a wiedzieli co należy zrobić by pomóc maluchowi. Koniecznie należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego, który podejmie decyzję o sposobie i możliwości leczenia.

Ukruszony, zwichnięty bądź wybity ząb u dziecka - postępowanie

W sytuacji gdy nasz maluszek ukruszy sobie ząb, powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa dziecięcego, który podejmie stosowne środki lecznicza. Jeśli ukruszony zostanie mały kawałek w większości przypadków pozostały w zębodole ząbek, ma tylko wygładzane brzegi. W sytuacji gdy ukruszona jest duża część zęba, konieczne jest jej znalezienie, włożenie do pojemniczka np. z solą fizjologiczną i zawiezienie do stomatologa. Jeśli będzie możliwość jego przyklejenia do zęba, który został w zębodole dentysta go przyklei, jeśli nie uzupełni brak używając materiału kompozytowego.

Jeśli nasza pociecha, zwichnie bądź wybije sobie ząb powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. W przypadku zwichnięcia zawsze istniej możliwość, umieszczenia zęba na swoim miejscu w zębodole. Wybite zęby najczęściej nie są wstawiane na swoje miejsce. Miejsce każdego urazu należy zabezpieczyć i opatrzyć. Nie należy podawać dziecku nic do jedzenia oraz do picia. Po urazie zęba w sposób szczególny należy dbać o higienę całej jamy ustnej dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze