Zaloguj
Reklama

Dieta po usunięciu zębów mądrości: co jeść, a czego unikać?

Ból zęba
Fot. panthermedia
Ból zęba
(0)

Zęby mądrości generują dużo problemów i to zarówno przed, jak i już po ich wyrwaniu. Osoby będące po ich ekstrakcji nierzadko skarżą się na różne dolegliwości, ale i borykają z pewnymi dylematami – jednymi z nich są wątpliwości dotyczące tego, co można, a czego nie powinno się jeść po usunięciu zębów mądrości.

Reklama

Usunięcie zębów mądrości zalecane bywa przede wszystkim wtedy, gdy z ich obecnością związane jest występowanie pewnych problemów u pacjenta, takich jak np. dolegliwości bólowe czy stan zapalny dziąseł. Wiele osób odracza ich ekstrakcję tak długo, jak tylko się da – powodem są zazwyczaj obawy przed problemami pojawiającymi się już po zabiegu. Do takowych zaliczany bywa spotykany u niektórych obrzęk twarzy, wiele osób obawia się jednak również zaleceń dotyczących diety, których – dla własnego bezpieczeństwa – zdecydowanie powinno się przestrzegać.

Najistotniejsze są pierwsze dni po usunięciu zębów mądrości – wtedy zalecane jest spożywanie miękkich pokarmów, takich jak np. zupy, puddingi czy smoothie. Pacjenci mogą w tym okresie spożywać również i jogurty, warzywne puree czy miękkie sery.

Istotnym elementem diety po usunięciu zębów mądrości jest unikanie pokarmów, które mogą podrażniać ranę po ekstrahowanych zębach – takowymi są chociażby pikantne i kwaśne produkty, jak i bardzo gorące potrawy. Przez kilka dni po zabiegu pacjent nie powinien spożywać alkoholu oraz jeść twardych produktów. Unikać należy również wszelkich pokarmów, których resztki mogłyby pozostać w jamie ustnej i drażnić powstałą po zabiegu ranę (takich jak np. orzechy).

Zalecenia dotyczące diety po usunięciu zębów mądrości obejmują również unikanie korzystania ze słomek. Wzięły się one stąd, że picie przez słomkę może doprowadzić do przemieszczenia się chroniącego ranę skrzepu krwi, co może doprowadzać do późniejszego występowania u pacjenta nasilonego bólu. Niewskazane jest również spożywanie gorących napojów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze