Zaloguj
Reklama

Jak dbać o zdrowie zębów u najmłodszych?

Autorzy: Informacja prasowa CRUSO Public Relations
Mycie zębów
Fot. Pantherstock
Mycie zębów
(0)

Wyniki ostatnich badań dają wiele do myślenia. Okazuje się, że co trzecie przebadane dziecko w ogóle nie posiada szczoteczki do mycia zębów. Wśród młodych posiadaczy szczoteczek około 30% przyznaje się, że mycie zębów nie jest ich regularną codzienną czynnością, 10% wcale nie dba o higienę jamy ustnej.

Reklama
Nie bez znaczenie pozostaje fakt, iż pomoc stomatologiczna ma charakter zwykle dorywczy, a dodatkowo wielu rodziców zakłada, iż zęby mleczne nie muszą być leczone, bo w końcu przecież zostaną kiedyś zastąpione uzębieniem stałym.
 
Niestety, nic bardziej mylnego. Stan tzw „mleczaków” jest bezpośrednio związany z późniejszą formą ich następców. Dbając o zęby mleczne, dbamy już o zęby stałe, ponieważ wszelkie stany zapalne toczące się w obrębie zębów mlecznych oraz ich tkanek okołowierzchołkowych mogą mieć nieodwracalne skutki uszkadzając zawiązki zębów stałych.
 
By chronić zęby swojego dziecka, należy między innymi:
 
1. Pielęgnować zęby już od pierwszych miesięcy życia:
  • W przypadku niemowlaków i noworodków (0 - 2 lata), które nie posiadają jeszcze zębów, pielęgnacja polega na przemywaniu jamy ustnej wodą lub rumiankiem. Można użyć do tego gaziku nawiniętego na palec – zapewni on czystość wałom dziąsłowym dziecka. Kiedy pojawi się pierwszy mleczny ząbek- rodzice mogą się zaopatrzyć w silikonową szczoteczkę;
  • U starszych dzieci (3 - 5 lat) należy przyzwyczaić dziecko do regularnego mycia zębów oraz wyćwiczyć  prawidłową technikę ich szczotkowania. Zalecane jest szczotkowanie dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem, wykorzystując metodę ruchów okrężnych. Rodzice powinni kontrolować ten proces i stan płytki nazębnej dziecka (do tego celu stosuję się specjalne roztwory wybarwiające oraz tabletki);
  • Dzieciom powyżej 6 roku życia proponuje się zmianę szczoteczki na większą oraz o innym kształcie i wyprofilowaniu główki.
 
2. Wybrać odpowiednią pastę do zębów:
  • Ostatnie badania wykazały, że najlepiej u maluchów stosować pastę fluorkowaną – nie tylko zapewnia higienę jamie ustnej, ale także redukuje zachorowalność na chorobę próchnicową. Należy pamiętać także o czyszczeniu języka oraz każdorazowym płukaniu buzi wodą.
 
3. Udać się na pierwszą wizytę do dentysty:
  • Na pierwszą wizytę u dentysty powinno się zabrać dziecko, które ukończyło 18 miesięcy. Kolejne wizyty oraz ich częstotliwość jest uzależniona od stanu uzębienia dziecka, ryzyka próchnicy i jest wyznaczona przez lekarza.
 
4. Zadbać o zdrową dietę:
  • Dieta ma bezpośredni wpływ na zęby dziecka i kształtowanie się jego zgryzupokarmy powinny być twarde, wymagające żucia, które stymuluje wzrost kości;
  • Posiłki powinny być przyjmowane o stałych porach, średnio co 4 godziny;
  • Wyeliminować wysokosłodzone napoje gazowane, które powodują erozję szkliwa;
  • Zapewnić odpowiednie ilości pełnowartościowego białka niezbędnego do prawidłowego przebiegu wyrzynania się zębów.
 
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze