Zaloguj
Reklama

Jak długo trwa rekonwalescencja po usuwaniu zębów mądrości?

Ból po wyrwaniu zęba
Fot. panthermedia
Ból po wyrwaniu zęba
(0)

Usuwanie zębów mądrości (popularnie określanych jako ósemki) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych, mimo to wielu pacjentów bardzo obawia się tej procedury. Lęk przed tym zabiegiem bierze się chociażby z różnych opowieści na temat przebiegu rekonwalescencji po nim – jak więc długo tak naprawdę ona trwa i co zrobić, by szybciej dojść do siebie po usunięciu zębów mądrości?

Reklama

Zęby mądrości niejednemu człowiekowi sprawiają wiele zmartwień. Typowo wyrzynają się one pomiędzy 17. a 25. rokiem, nie jest tak jednak u wszystkich – ci pacjenci, u których nie pojawiają się zęby mądrości, nie mają czego żałować. Osoby te powinny być wręcz szczęśliwe – zęby mądrości bardzo często wyrzynają się nieprawidłowo lub tylko częściowo, co ostatecznie skutkuje koniecznością ich usunięcia.

Usuwanie zębów mądrości u wielu osób budzi bardzo nawet silny lęk – obawy związane są chociażby z przebiegiem rekonwalescencji po zabiegu. Prawda jest taka, że najtrudniejsze są pierwsze doby po jego przebyciu i wtedy przede wszystkim należy przestrzegać otrzymanych od lekarza zaleceń.

Po usunięciu zębów mądrości w ich dawnym miejscu pojawia się skrzep – należy dążyć do tego, by go nie naruszyć, ponieważ jego obecność ogranicza krwawienie. Z tego właśnie powodu – przez pierwszą dobę od zabiegu – powinno się unikać pokarmów wymagających długiego życia, picia gorących napojów czy palenia papierosów.

Ogólnie opuchlizna, która może się pojawić po usuwaniu zębów mądrości, powinna zacząć ustępować najpóźniej w ciągu 2-3 dni od zabiegu. Cały zaś proces rekonwalescencji po resekcji zębów mądrości nie powinien trwać dłużej niż 14 dni. Aby przyspieszyć dochodzenie do siebie, skorzystać można z płukanek antybakteryjnych (o polecenie którejś z dostępnych najlepiej poprosić stomatologa), a także spać z nieco uniesioną głową, co powinno redukować ewentualny dyskomfort.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze