Zaloguj
Reklama

Jak ratować pęknięty ząb?

Guma do żucia
Fot. panthermedia
Guma do żucia
(5)

Zęby służą nam przez cały życie, umożliwiają nam pobieranie, rozdrabnianie oraz przełykanie pokarmów.

Reklama

Zdarza się jednak, iż na skutek urazów (wypadki, uderzenia w twarz, upadki) bądź podczas gryzienia np. twardego pokarmu (orzechy, natrafienia na kość itp.) dochodzi do pęknięcia zęba.

Może to być ząb położony z przodu lub z tyłu na łuku zębowym. Pęknięcie może być całkowicie niewidoczne albo takie, które widać na pierwszy rzut oka. Bez względu na rodzaj pęknięcia należy skonsultować się z dentystą w celu zaczerpnięcia porady co dalej robić z tą zmianą.

W niektórych przypadkach nie będzie konieczna interwencja stomatologiczna w innych konieczna będzie jak najszybsza naprawa. W bardzo małych pęknięciach stosowane są wstawiane kompozyty lub porcelanowe licówki, w przypadku większych pęknięć (obejmujących całe szkliwo i zębinę) konieczne jest leczenie kanałowe oraz odbudowa korony.

Zdarza się tak, iż pęknięty ząb nie daje jakichkolwiek objawów lub daje takie objawy jak np. ból przy nagryzaniu, nadwrażliwość na słodkie, słone, zimne, ciepłe czy na powietrze. Takiego stanu nie wolno bagatelizować.  

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze