Zaloguj
Reklama

Próchnica i czarne zęby u małych dzieci

Dziecko jedzące serek
Fot. Pantherstock
Dziecko jedzące serek
(4)

Wiele matek, zadaje dentystom pytanie czy konieczne jest leczenie zębów mlecznych u dzieci, skoro one i tak wypadną a na ich miejsce wyrosną nowe zęby stałe.

Reklama

Matki zapominają o tym, iż nawet w przypadku mleczaków, konieczne jest ich regularne, codzienne szczotkowanie, kontrolne wizyty u stomatologa, lakierowanie oraz leczenie, jeśli tego potrzebują.

Zęby mleczne, przez to, iż są bardzo słabo zmineralizowane, staja się szczególnie podatne na ataki bakterii i szybki rozwój próchnicy. Jak wiadomo próchnica ta przenosi się także na zęby stałe. W przypadku barku higieny lub gdy jest ona niewłaściwa a do tego dieta dziecka składa się głownie ze słodyczy może dojść do rozwoju próchnicy i pojawienia się tzw. czarnych zębów.

Tego stanu nie wolno bagatelizować koniecznie należy umówić pociechę do dentysty i podjąć leczenie. Zdarza się tak, iż zęba mlecznego nie da się uratować i konieczne jest jego wyrwanie. Pamiętajmy jednak, iż to nie jest rozwiązanie- prowadzi to tylko i wyłącznie do zniekształcenia zgryzu. Zęby mleczne powinny być fizjologicznie jak najdłużej, do czasu aż zastąpią je zdrowe zęby stałe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • http://cyberdentist.blogspot.com/2006/03/my-childs-tooth-is-turning-dark.html
    http://www.mayoclinic.org/healthy-living/infant-and-toddler-health/expert-answers/baby-teeth/faq-20057765

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze