Zaloguj
Reklama

Trwają prace nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach

Ministerstwo Zdrowia
Fot. mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia
(0)

Ministerstwo zdrowia planuje przywrócenia opieki stomatologicznej w szkołach. Prace nad tym projektem są w “fazie wstępnej”. Ministerstwo zapewnia, że nie planuje nakładać na samorządy obowiązku finansowania gabinetu.

Reklama

W najbliższym czasie w resorcie zdrowia ma się odbyć spotkanie z lekarzami dentystami.  

 

Decyzja dotycząca działań, które będą miały zwiększyć dostęp do świadczeń dentystycznych dla dzieci w wieku szkolnym, zapadanie po wysłuchaniu opinii zainteresowanych stron.- poinformował we wtorkowym komunikacie resort zdrowia. (16.05.2017)

Prace na projektem założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym są w fazie wstępnej. Z tego względu kwestie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach, w tym również opieki stomatologicznej, nie zostały jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięte. Nie planujemy jednak nakładać na samorządy obowiązku finansowania tworzenia gabinetów dentystycznych w szkołach. - czytamy w komunikacie.

Ponowne otwarcie gabinetów stomatologicznych w szkołach, które zniknęły po roku 1989 ma spowodować poprawę jakości zębów u dzieci i młodzieży szkolnej.

Badania epidemiologiczne wykazują, że w ostatnich latach ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę natomiast w przypadku 18-latków odsetek ten wynosi 90%.

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego każdy pacjent ma prawo m.in. do badań kontrolnych (trzy razy w roku), leczenia próchnicy, znieczulenia do zabiegów oraz usunięcia zębów. Dorośli pacjenci mają też prawo do leczenia kanałowego zębów przednich, a dzieci i kobiety w ciąży i połogu - wszystkich zębów.

Dzieciom i młodzieży przysługują także m.in. zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych (raz do ukończenia 8. roku życia) oraz lakierowanie wszystkich zębów stałych. Dzieci do ukończenia 12. roku życia mogą też liczyć na leczenie ortodontyczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze