Zaloguj
Reklama

Usuwanie zębów podczas ciąży

Autorzy: Ewa Chodkowska
Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(3)

Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży powodują, że dziąsła stają się wrażliwe, puchną, często krwawią i są bardziej narażone na występowanie próchnicy.

Reklama

Ciąża nie jest chorobą ale specjalistyczne zabiegi powinny być wykonywane tylko, gdy konieczne jest usunięcie zęba. Wszelkie planowe zabiegi powinny być odroczone w pierwszym bądź trzecim trymestrze ciąży. Ciężarna w pierwszym i ostatnim trymestrze powinna unikać usuwania zębów, jeśli jest to możliwe. Powinno unikać się także rozległych zabiegów chirurgicznych do momentu narodzin dziecka.

Jeżeli zakażenie zęba nie może zostać wyleczone, należy usunąć ząb, gdyż dziecko nie może być narażone na działanie szkodliwych czynników. W normalnej sytuacji unika się tego rodzaju zabiegów podczas ciąży. Jeżeli jednak pacjentka odczuwa ciągły ból, który powoduje stres i jest szkodliwy dla dziecka, wtedy lekarze zalecają wyrwanie zęba. W dzisiejszych czasach zabieg nie jest bolesny, ponieważ używa się różnego rodzaju znieczuleń.

Ginekolodzy zezwalają na użycie zmniejszonej dawki substancji znieczulającej w przypadku odczuwania silnego bólu przez kobietę w ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze