Zaloguj
Reklama

Wybielanie zębów – którą metodę wybrać?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Wybielanie zębów
Fot. Panthermedia
Wybielanie zębów
(0)

Hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Gabinety stomatologiczne prześcigają się w ofertach zabiegów wybielających zęby, zasypując coraz to nowszymi metodami. Czy każdy może poddać się temu zabiegowi? Który zabieg wybrać? Jak później dbać o zęby? Odpowiedzi w tekście poniżej.

Reklama

Powodów, dla których kolor naszych zębów może nas nie satysfakcjonować, jest wiele. Poczynając od rasy, genetyki, koloru włosów i karnacji, a na stylu życia i diecie kończąc. Odcień zęba nie jest zatem jednoznaczny z higieną, ale z pewnością przyczynia się ona do zachowania dobrostanu zębów. Zabiegi wybielające niestety nie są dla wszystkich. Przeciwwskazaniami do tego typu zabiegów są: ciąża, karmienie piersią, zaawansowana próchnica zębów, cukrzyca, padaczka, choroba Parkinsona, choroby błon śluzowych i przyzębia oraz uczulenie na którykolwiek ze składników produktów stosowanych do wybielania.

Jedną z bardziej popularnych metod wybielania stosowaną w gabinetach jest metoda nakładkowa. Polega ona na stworzeniu „wycisku” szczęki, na podstawie którego wykonuje się specjalne nakładki, które wypełnia się żelem do wybielania o odpowiednim stężeniu. Ten rodzaj zabiegu jest bardzo wygodny, bowiem pacjent kontynuuje go w domu, zakładając nakładkę z żelem wybielającym na noc lub kilka godzin w ciągu dnia przez 2-4 tygodnie. Odcień zębów zmienia się stopniowo wraz z czasem stosowania nakładek.

Równie popularną metodą jest wybielanie przy pomocy lasera, którego efekt jest natychmiastowy. Na powierzchni zębów rozprowadza się preparat, który pod wpływem specjalnego światła powoduje zmianę odcienia zębów (nawet o 6-7 odcieni). Zabieg ten jest jednorazowy i trwa około godziny.

Powyższe metody są zabiegami profesjonalnymi, dającymi wymierne efekty przy zachowaniu bezpieczeństwa dla pacjenta. Wśród działań niepożądanych występujących po wybielaniu należy wymienić przejściową nadwrażliwość i ból, który można łagodzić, stosując środki przeciwbólowe.

Na rynku pojawia się wciąż wiele preparatów służących do domowego wybielania, jak chociażby pasty do zębów, paski czy nakładki. Są to produkty o nieudowodnionym działaniu, które nie zmieniają odcienia zębów, ale mogą jedynie przyczynić się do usunięcia kamienia. Często są to produkty bogate w kwasy, które powodują uszkodzenie szkliwa. Równie niebezpieczne wydaje się być korzystanie z usług kosmetyczek mających w swojej ofercie wybielanie zębów. Należy pamiętać, że nie mogą one korzystać z takich samych stężeń produktów wybielających, jakie stosują dentyści, jednak niejednokrotnie nie jest to przestrzegane.

Efekt zabiegu „gabinetowego” wybielania utrzymuje się od roku do 3 lat, w zależności od tendencji osobniczej, stylu życia oraz przestrzegania zasad pozabiegowych. Wśród nich wymienia się kilkukrotne mycie zębów w ciągu dnia przy użyciu specjalnych, bogatych we fluor past, unikanie spożywania mocno barwiących produktów spożywczych przez pierwszy tydzień oraz ograniczenie palenia tytoniu.

Należy pamiętać, że bezpieczny zabieg wybielania zębów to taki, który wykonany jest w gabinecie dentystycznym po przeprowadzeniu badania stomatologicznego i dobraniu metody odpowiedniej dla danego pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze