Zaloguj
Reklama

Zawartość fluoru w pastach do zębów dla dzieci

Autorzy: Ewa Chodkowska
Mycie zębów z dzieckiem
Fot. medforum
Mycie zębów z dzieckiem
(0)

Fluor jest naturalnym składnikiem zębów – wzmacnia szkliwo, zębinę, chroni przed powstaniem próchnicy. Dzięki niemu mikroorganizmy mnożące się w kamieniu nazębnym wydzielają mniej kwasów, co zapobiega rozpuszczaniu się szkliwa.

Reklama

Fluor można dostarczyć dzieciom wraz z wodą lub pastą do zębów. Dzieci do drugiego roku życia mogą połykać znaczną część pasty podczas szczotkowania.

Standardowe pasty mogą zawierać za dużo fluoru dlatego należy używać past przeznaczonych dla dzieci. Zawierają one mniej niż 600 ppm fluoru. Pasty o niskim stężeniu fluoru 250 ppm są mniej skuteczne i w mniejszym stopniu zapobiegają próchnicy zębów, niż pasty o standardowej zawartości 1000-1500 ppm fluoru.

Zalecana dzienna dawka dla dzieci poniżej 3 roku życia to 0,25 miligramów, dla dzieci od 3 do 6 lat 0,5 miligramów i 1 miligram dla dzieci powyżej 6 roku życia. W przypadku niskiej zawartości fluoru w wodzie należy skontaktować się z pediatrą lub stomatologiem, który zaleci suplement w postaci kropli lub tabletek do ssania.

Należy pamiętać o tym, że nadmiar fluoru powoduje fluorozę zębów, brzydko przebarwiającą i osłabiającą szkliwo. Szczególną uwagę na to powinno zwracać się gdy dziecko uczy się płukać jamę ustną.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze