Zaloguj
Reklama

Choroby zapalne przyzębia - etapy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Wizyta u dentysty
Fot. panthermedia
Wizyta u dentysty
(4)

Wielu osobom wydaje się, iż w jamie ustnej problemy możemy mieć tylko z zębami. Jednak bardzo często pojawiają się także problemy z przyzębiem. Szczególną uwagę należy zwrócić na nasze dziąsła. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, iż dochodzi do zapalenia dziąseł.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest zapalenie dziąseł i skąd się bierze?
  2. Etapy choroby zapalnej przyzębia
  3. Diagnoza choroby przyzębia

Co to jest zapalenie dziąseł i skąd się bierze? 

Wywołane jest ono przez bakterie obecne w płytce nazębnej (tworzy się ona każdego dnia na zębach, mocno do nich przylega i ma kolor biały lub żółtawy). Bardzo ważną kwestią jest codzienne, bardzo dokładne szczotkowanie zębów, które usuwa płytkę nazębną i nie pozwala jej się powiększać. A także stosowanie nici dentystycznych.

W przypadku osób, które nie szczotkują regularnie i dokładnie zębów płytka ta narasta, atakuje zęby, dziąsła a gdy bakterii jest naprawdę dużo również obejmują kość (stanowi ona najważniejszą podporę dla zębów). Pamiętajmy by zgłaszać się do stomatologa zaraz gdy zauważymy, iż jakiekolwiek zmiany na dziąsłach. Nie bagatelizujmy tej zmiany, gdyż konsekwencje jej rozwoju mogą wiązać się z utratą zębów i koniecznością noszenia protezy

Etapy choroby zapalnej przyzębia 

  1. Najwcześniejszym etapem choroby jest zapalenie dziąseł, które pojawia się na skutek nagromadzonej płytki nazębnej na skutek dużej ilości bakterii. Dodatkowo mogą pojawiać się krwawienie ból oraz obrzęk. Koniecznym jest zatem bardzo dokładne, codzienne, staranne szczotkowanie zębów oraz korzystanie z nici dentystycznych. Warto także na początkowym etapie skontaktować się ze stomatologiem w celu podjęcia leczenia (jeśli będzie konieczne).
  2. Kolejnym etapem jest umiarkowane zapalenie, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia kości oraz włókien, odpowiedzialnych za utrzymanie zębów. Konsekwencją tych zmian jest m.in. gromadzenie się resztek pokarmów oraz napojów w tworzącej się kieszonce. Umożliwia to ogromny rozwój i namnażanie się bakterii oraz silny wzrost płytki nazębnej. Zęby stają się wrażliwsze na ciepło, zimno oraz powietrze. Koniecznym jest jak najszybsza wizyta u stomatologa oraz podjęcie leczenia. Kluczową rolę na tym etapie odgrywa regularna, codzienna, bardzo dokładna higiena jamy ustnej- szczotkowanie oraz korzystanie z nici dentystycznych.
  3. Ostatnim etapem choroby jest zaawansowane zapalenie przyzębia, gdzie dochodzi do zniszczenia więzadeł i kości, które odpowiadają za utrzymanie zębów. Wtedy to dochodzi do ruchomości zębów, ich przesuwania się a nawet wypadania. Doprowadza to w konsekwencji do problemów z pobieraniem i przeżuwaniem pokarmów, wpływa na zgryz. Proces ten jest procesem nieodwracalnym i bardzo często pomimo leczenia nie ma możliwości uratowania zębów, trzeba je usunąć.    

Choroby zapalne przyzębia, fot. ojoimages

Diagnoza choroby przyzębia 

Choroby przyzębia nie są trudne do zdiagnozowania. Dotyczą one najczęściej osób dorosłych. Niestety osoby te bagatelizują na wczesnym etapie choroby, objawy jej towarzyszące i czekają aż ustąpią one same.  Bardzo często w momencie zgłoszenia się do stomatologa jest już za późno a zmiany są nieodwracalne. W przypadku pojawienia się takich objawów jak np.  ból, obrzęk, opuchlizna, krwawienie, zaczerwienienie czy zasinienie dziąseł, zmiana wyglądu zębów, ból podczas mycia i stosowania nici dentystycznych, tworzenie się kieszonki, nieprzyjemny smak w ustach bądź zapach z buzi, należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Nie powinno się czekać aż zmiany ustąpią same, najczęściej pogłębiają się one z każdym dniem.  

Pamiętajmy by każdego dnia dbać o higienę jamy istnej. Dostępna jest ogromna ilość środków do tego przeznaczonych. Zęby i dziąsła służą nam przecież przez całe życie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze