Zaloguj
Reklama

Cyfrowa rentgenodiagnostyka – co należy o niej wiedzieć?

Wizyta u dentysty
Fot. panthermedia
Wizyta u dentysty
(5)

Radiowizjografia cyfrowa pozwala na nowe możliwości w diagnozowaniu i leczeniu stomatologicznym  podnosi jakość świadczonych usług i skraca czas leczenia. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie między innymi punktowych zdjęć zębowych, dzięki którym możliwa jest precyzyjna diagnoza problemów z pojedynczymi zębami. Rola zdjęć cyfrowych jest istotna także w leczeniu ortodontycznym. 

Reklama

Cyfrowa rentgenodiagnostyka wykonywania zdjęć RTG pozwala na szereg nowych możliwości ich wykorzystywania, co ułatwia leczenie, umożliwiając wykrywanie wszelkich zmian patologicznych, a także stanowi nieocenioną pomoc w leczeniu endodontycznym.

Ważne! Radiowizograf (nowoczesny aparat rentgenowski) stosowany jest ponadto w planowaniu leczenia implantologicznego oraz w przypadku, gdy lekarz ocenia gęstość i grubość kości szczęki i żuchwy.

Cyfrowa rentgenodiagnostyka, czyli…

Procedura diagnostyki radiologicznej opiera się na zjawisku odmiennego stopnia pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Promieniowanie przenikając ciało pacjenta, pada następnie na folię elektroniczną, która ulega w mniejszym lub większym stopniu „zaczernieniu”, całość uzależniona jest od budowy tkanek, po czym powstaje obraz w różnych odcieniach szarości (od bieli do czerni). Za pomocą lasera obraz jest sczytywany z płyty od razu w formie cyfrowej i zapisywany na dysku komputera (obraz można oglądać na monitorze).

Ważne! Cyfrowy obraz wpływa na zwiększenie możliwości interpretowania zdjęć RTG.  

Dzięki cyfrowemu obrazowi można:

  • dowolnie zmieniać kontrast zdjęcia, wysycenie barw,
  • uzyskać obraz przestrzenny dla uwypuklenia poszczególnych elementów zdjęcia,
  • dokonywać precyzyjnych pomiarów długości (m.in. kanałów korzeniowych),
  • obrazować przekroje gęstości poszczególnych struktur.

Rentgenodiagnostyka pozwala na projektowanie usytuowania wszczepów implantologicznych w naturalnym wymiarze. Umożliwia dokładne ich dobranie, wielkość, a także pozwala na ustalenie umiejscowienia, oceniając precyzyjnie strukturę tkanek kostnych, w których zostanie osadzony wszczep.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że zastąpienie zdjęć wykonywanych na kliszy zdjęciami cyfrowymi wpłynęło na zmniejszenie ilości promieniowania rentgenowskiego (niezbędne minimum), jaką otrzymuje pacjent podczas ekspozycji. Możliwe to jest dzięki indywidualnemu dobraniu wartości ekspozycji do budowy pacjenta.

Ważne! Wykorzystując specjalny program pediatryczny, rentgen cyfrowy jest także bezpieczny dla dzieci.

fot. panthermedia

Aparat cyfrowy – nowa generacja sprzętu rentgenowskiego

Zdjęcia cyfrowe to gwarancja mniejszego promieniowania oraz możliwość uzyskiwania szczegółowych zdjęć.

  • RTG pantomograficzne – zdjęcia tego typu pozwalają na ocenę całego stanu uzębienia wraz ze stawami skroniowo-żuchwowymi i zatokami szczękowymi. Jest to niezwykle cenne badanie przesiewowe umożliwiające wykrycie zmian patologicznym we wczesnym stadium (m.in. w kościach szczęki oraz żuchwy). Zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) jest niezbędne przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego i ortodontycznego,
  • RTG cefalometryczne – umożliwia dokładną diagnostykę wad ortodontycznych i dokładne planowanie leczenia ortodontycznego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • B. Pruszyński: Radiologia. Diagnostyka obrazowa. RTG, TK, USK, MR i radioizotopy. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2005.

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze