Zaloguj
Reklama

Czym są choroby przyzębia?

Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(0)

Przyzębiem nazywamy zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Choroby przyzębia to częsta dolegliwość, którą należy leczyć u specjalisty.

Reklama

Co to jest przyzębie i jak dbać o jego higienę

W skład przyzębia wchodzą dziąsła, ozębna, okostna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego, które otaczają ząb i utrzymują go w zębodole. Choroby przyzębia biorą się niejednokrotnie z niedostatecznej higieny, stąd tak ważne jest używanie odpowiednio dobranej szczoteczki do zębów, nici dentystycznych, wykonywanie skalingu czy stosowanie płukanek.

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wśród najczęściej występujących chorób przyzębia wymienia się zapalenia dziąseł, które objawiają się swędzeniem i pieczeniem dziąseł, ich bólem, pojawianiem się wysięku z kieszonek dziąsłowych oraz rozpulchnieniem i obrzękiem dziąseł. Zdarza się, że łagodne zapalenie przechodzi w głębokie zapalenie, które charakteryzuje się obniżeniem dziąseł, powstawaniem ropni, pojawiającą się ruchomością i tzw. wędrówką zębów, a nawet ich utratą.

Co wywołuje choroby przyzębia

Wśród najczęstszych chorób przyzębia wymienia się powstawanie płytki nazębnej, która jest siedliskiem bakterii. Nalot nazębny, który pojawia się po każdym posiłku, jest szczególnie groźny dla szyjek zębowych – długo nieusuwany tworzy płytkę nazębną, która przylega do zębów, dając możliwość rozwoju bakterii. Wśród czynników wywołujących choroby przyzębia wymienia się również tzw. zgryz urazowy – wrodzony lub nabyty, wynikający np. ze zgrzytania zębami, obgryzania paznokci czy nałogowego gryzienia/trzymania w ustach różnych przedmiotów. Poza wymienionymi czynnikami istnieją również czynniki biologiczne, czyli choroby ogólne, które mają uwarunkowania genetyczne i w związku z tym sprzyjają wystąpieniu chorób przyzębia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze