Zaloguj
Reklama

Nadwrażliwe szyjki zębowe. Jak sobie radzić z tym problemem?

Ból zęba
Fot. panthermedia
Ból zęba
(5)

Coraz więcej osób, zgłasza się do stomatologa z problemem związanym z nadwrażliwością zębów. Dotyka on osób w każdym wieku i jest bardzo dokuczliwy, a co ważne, nieprzyjemny. Może pojawić się w momencie, gdy pijemy chłodną lub zimną wodę, napoje gazowane, jemy lody, coś kwaśnego bądź słodkiego. Wiele osób nie jest świadomych, iż ma problemy z nadwrażliwością zębów i dopiero w momencie, gdy objawy jej towarzyszące stają się nie do zniesienia, zgłasza się do lekarza stomatologa na konsultację.

Reklama

Przyczyny nadwrażliwości zębów?

Przyczyn nadwrażliwości jest  wiele i są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta.  U osób, które nie mają problemów z nadwrażliwością zębów, zębinę ochrania i osłania szkliwo wraz z dziąsłem. W przypadku utraty szkliwa bądź jego uszkodzenia, a także w sytuacji, gdy dziąsła ulegają odsunięciu od zęba, dochodzi do nadwrażliwości (kanaliki są otwarte i przewodzą bodźce bólowe).

Do nadwrażliwości zębów może dojść wraz z wiekiem w sytuacji, gdy mamy nagromadzony kamień, który odsłania szyjki, gdy mamy próchnicę, gdy stosujemy niewłaściwe pasty do zębów, sami wybielamy sobie niewłaściwie zęby, używamy zbyt twardych szczoteczek do zębów bądź chorujemy na bruksizm (zgrzytanie zębów, które prowadzi do ich ścierania oraz psucia) i inne. 

Do nadwrażliwości prowadzą także odsuwające się dziąsła, a może mieć to miejsce, gdy mamy np. zapalenie dziąseł bądź dużą ilość osadu na dziąsłach. Nadwrażliwość szyjek zębowych może pojawić się w każdym wieku u kobiet oraz u mężczyzn. Początkowo jej objawy nie są męczące dla pacjenta, z czasem zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie, przyjmowanie oraz żucie pokarmów.

Problem ten może prowadzić do rozwoju próchnicy korzeni, co w konsekwencji ułatwia gromadzenie się różnego rodzaju bakterii (stan zapalny).

Jak zapobiegać nadwrażliwości szyjek zębowych?

Wielu pacjentów zadaje pytanie lekarzom stomatologom jak uniknąć nadwrażliwych szyjek zębowych. Poniżej znajduje się zestaw rad, które można stosować:

  • należy myć regularnie zęby (minimum dwa razy w ciągu dnia), pamiętać o codziennej higienie jamy ustanej, stosowaniu nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej,
  • należy używać właściwych szczoteczek do zębów i pamiętać o ich zmianie (szczoteczka nie może być za twarda ani za miękka),
  • nie używać zbyt dużej siły podczas szczotkowania zębów,
  • konieczne jest używanie właściwych past (z fluorem bądź specjalnej pasty dla nadwrażliwych zębów),
  • należy regularnie udawać się na wizyty stomatologiczne,
  • w sytuacji, gdy chcemy wybielać sobie zęby, warto zapytać o radę stomatologa.

Wymienione porady nie zastąpią nam wizyt u dentysty i kontroli stanu naszych zębów.
 

Reklama
(5)
Komentarze