Nadwrażliwość zębiny

Na nadwrażliwość zębiny cierpią osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, niepróchnicowymi ubytkami lub recesjami dziąseł prowadzących do odsłonięcia cementu korzeniowego. W przypadku gdy w okolicy szyjki anatomicznej cement nie kontaktuje się ze szkliwem, to odsłonięta zębina narażona jest na działanie bodźców zewnętrznych.
Pacjenci z nadwrażliwością cierpią na dolegliwości bólowe, które pojawiają się podczas:
- szczotkowania zębów,
- spożywania zimnych napojów,
- wdychania zimnego powietrza.
Ból ma charakter ostry, przeszywający i pojawia się tylko w czasie działania bodźca drażniącego. Nasilenie bólu jest kwestia indywidualną i zależy od stanu psychicznego pacjenta i jego subiektywnej reakcji na ból. Dolegliwości mogą dotyczyć pojedynczych zębów bądź większej ich ilości.
Najczęściej nadwrażliwość występuje na powierzchniach policzkowych w okolicy przyszyjkowej, rzadziej na powierzchniach językowych lub żujących zębów stałych. W większości przypadków dolegliwość dotyczy kłów i zębów przedtrzonowych, następnie siekacze i trzonowe. Można zauważyć, że u osób praworęcznych schorzenie zazwyczaj dotyczy zębów znajdujących się po lewej stronie łuku, a u leworęcznych odwrotnie. Związane jest to z naciskiem na szczoteczkę podczas mycia zębów. Czynniki predysponujące do wystąpienia nadwrażliwości można podzielić na ogólne i miejscowe.
Do ogólnych zalicza się:
- stany wyczerpania nerwowego,
- przepracowanie,
- ciążę,
- okres rekonwalescencji.
Nie bez znaczenia pozostają warunki życia, przestrzeganie zasad higieny oraz dieta. Wśród czynników miejscowych można wymienić:
- przewlekłe mikrourazy spowodowane nieprawidłowo wykonywanymi zabiegami higienicznymi,
- częste stosowanie past o zwiększonej zawartości środków ściernych,
- nieumiejętne szczotkowanie,
- stosowanie szczoteczek o zbyt twardym włosiu.
Dodatkowo wpływ mają spożywane napoje owocowe lub energetyzujące, szkodliwe nawyki, niektóre zaburzenia zgryzowe, zaburzenia sprzyjające odsłonięciu zębiny, uszkodzenia mechaniczne po skalingu oraz ubytki niepróchnicowe.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Wprowadzenie do stomatologii zachowawczej. Elżbieta Jodkowska, Leopold Wagner. Bestom
Kategorie ICD:
- Choroba jamy ustnej, gruczołów ślinowych, żuchwy i szczęk
- Choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych
- Choroby układu trawiennego
- Zapalenie dziąseł i choroby przyzębia