Zaloguj
Reklama

Problem z krwawiącymi dziąsłami - definicja oraz przyczyny - cz. I

Dystans
Fot. Panthermedia
Dystans
(1)

Krwawienie z dziąseł jest zjawiskiem bardzo powszechnym i znanym stomatologom. Pojawia się najczęściej w trakcie codziennego szczotkowania zębów, gryzienia oraz żucia pokarmów (zwłaszcza twardszych np. chleb, gruszka, jabłko) bądź w trakcie czyszczenia zębów za pomocą nici dentystycznej.

Reklama

Wiele osób bagatelizuje ten problem twierdząc, iż krwawienie ustąpi samo lub co gorsza zaniedbuje codzienną higienę jamy ustnej. Często jest tak, że przyczyną krwawień z dziąseł zajmuje się nie tylko stomatolog ale także diabetolog, hematolog czy onkolog. W przypadku pojawienia się krwawień z dziąseł, które nie ustępują należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Różnorodność przyczyn krwawienia z dziąseł

Wyróżnia się wiele przyczyn krwawienia z dziąseł zatem zawsze należy w tej kwestii skonsultować się z lekarzem. Szybka informacja lekarz o stanie naszych dziąseł, pomoże w diagnostyce oraz zastosowaniu właściwego leczenia. Do przyczyn krwawień z dziąseł zaliczamy:

  1. Cukrzycę, w przypadku, której krwawienie z dziąseł jest jednym z objawów. Co prawda pojawia się bardzo sporadycznie ale warto sprawdzić stężenie glukozy we krwi. Dotyczy to osób, które mają zdiagnozowaną chorobę oraz tych, które nie wiedza, iż na nią chorują. W przypadku cukrzyków, leczenie jakichkolwiek zmian w jamie ustnej jest bardzo powolne gdyż słabo reagują oni na leki. Nie mogą oni zapominać o braniu podstawowych leków, kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i w sposób szczególny powinny dbać o higienę jamy ustnej (codzienne, dokładne szczotkowanie zębów, korzystanie z nici dentystycznych, wizyty kontrolne u stomatologa) i zgłaszać wszelkie zmiany w jamie ustnej.

 

  1. Paradontozę, jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn krwawienia dziąseł a dodatkowo towarzyszy temu pękanie dziąseł. Jej przyczyna jest najczęściej brak właściwej higieny jamy istnej. Przyczyną parodontozy są długotrwające stany zapalne, których konsekwencją jest odsłanianie szyjek zębowych i gromadzenie się tam kamienia nazębnego.  Wyróżnia się trzy stopnie parodontozy:
  • łagodna, gdzie pacjent musi regularnie usuwać kamień nazębny w celu zahamowania choroby
  • umiarkowana, to postać, w której konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego nie tylko z zęba ale także z korzeni. Proces ten jest o wiele bardziej zaawansowany niż w formie łagodnej
  • ciężka, gdzie postępuje się podobnie jak w formie umiarkowanej ale nie zawsze da się uratować ząb

 

  1. Niedokrwistość, choroba, która jest związana z niedoborem kluczowego dla naszego organizmu pierwiastka, żelaza. Jeśli podejrzewamy u siebie niedokrwistość powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu wykonania podstawowych badań (morfologii). Nigdy nie wolno bagatelizować podejrzenia niedokrwistości, gdyż może być ona niebezpieczna dla życia.


Kolejne przyczyny oraz sposób radzenia sobie z nimi omówione zostaną w części drugiej pracy.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze