Profilaktyka dziąseł – poznaj kilka głównych zasad

Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. Nieleczone zapalenie przyzębia może doprowadzić nie tylko do paradontozy, ale także poprzez wprowadzenie drobnoustrojów do krwi – wywołać inne poważne schorzenia. Tak istotna jest dlatego odpowiednia profilaktyka dziąseł. O czym zatem warto pamiętać?
W profilaktyce dziąseł ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta – powinna być bogata w witaminy i mikroelementy. Warto do swojego jadłospisu wprowadzić soję – zawiera w swoim składzie fitoestrogeny, chroniące dziąsła przed stanami zapalnymi.
Odpowiednie szczotkowanie to podstawa
Zęby powinno się szczotkować co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki – wiele osób używa zbyt twardych szczoteczek. W efekcie prowadzi to do odsłonięcia szyjek zębowych, uszkodzeń dziąseł bądź ich nadwrażliwości.
Ważne! Warto wybrać szczoteczkę elektryczną lub soniczną z sygnalizacją siły nacisku.
Wiele osób nieprawidłowo szczotkuje zęby. Jak zatem je myć? Szczoteczka powinna dotykać zębów pod kątem 45 stopni. Ruchy wymiatające należy wykonywać z góry na dół przy zębach górnych bądź z dołu do góry przy zębach dolnych. Dobrze jest, gdy mycie zębów zaczyna się zawsze w innym miejscu, a kończy wyszorowaniem języka (odkładają się na nim bakterie).
Ważne! Szczoteczkę powinno się wymieniać co 3 miesiące.
Nie zapominaj o nitkowaniu
Codzienne stosowanie nici dentystycznych to podstawa w profilaktyce chorób dziąseł oraz błony śluzowej. Należy pamiętać o znajdujących się w płytce nazębnej bakteriach. Płytka wraz z resztkami pokarmu zalega w przestrzeniach zębowych, co z czasem prowadzi do wytworzenia się kamienia nazębnego.
Dzięki używaniu nici dentystycznej dociera się do trudno dostępnych miejsc, usuwając z nich resztki jedzenia i nie pozwalając tym samym, by namnażały się bakterie.
Nitkowanie zębów nie jest trudne, należy zachować schemat czynności:
- używać nici w sposób delikatny, zbyt agresywne nitkowanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąsła,
- oderwać 40-50 cm nici, następnie zawinąć je wokół środkowych palców, przytrzymując kciukiem i palcem wskazującym,
- napiętą nić wsunąć między zęby i ułożyć w kształt litery C,
- nić powinna być przesuwana pomiędzy zębami w kierunku pionowym, także poniżej linii dziąsła,
- należy pamiętać o tylnej stronie ostatnich zębów,
- zachować regularny rytm, aby nie pominąć żadnego zęba.
Ważne! Wybór odpowiedniej nici dentystycznej jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną określonymi potrzebami i upodobaniami. Najlepiej zapytać dentystę o wybór nici dentystycznej.
Irygator stomatologiczny
Jest to urządzenie, które umożliwia szybkie, a także skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, które są trudno dostępne dla tradycyjnej szczoteczki. Może być stosowany zamiast innych środków, które służą do higieny przestrzeni międzyzębowych.
Działanie irygatora jest proste – wystrzeliwuje płyn pod ciśnieniem, dzięki czemu higiena przestrzeni miedzyzębowych jest tak dokładna.
Mycie zębów, fot. panthermedia
Urządzenie wyposażone jest w różne wymienne końcówki, które są przeznaczone do specyficznego czyszczenia. Regularne stosowanie irygatora poprawia stan dziąseł (strumień wody czyści i masuje dziąsła), przez co poprawia krążenie i wzmacnia dziąsła.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Felton A., Chapman A., Felton S.: Zdrowie jamy ustnej. Edukacja i promocja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2011.