Zaloguj
Reklama

Profilaktyka dziąseł – poznaj kilka głównych zasad

Mycie zębów
Fot. Shutterstock
Mycie zębów
(5)

Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby. Nieleczone zapalenie przyzębia może doprowadzić nie tylko do paradontozy, ale także poprzez wprowadzenie drobnoustrojów do krwi  wywołać inne poważne schorzenia. Tak istotna jest dlatego odpowiednia profilaktyka dziąseł. O czym zatem warto pamiętać?

Reklama

W profilaktyce dziąseł ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta – powinna być bogata w witaminy i mikroelementy. Warto do swojego jadłospisu wprowadzić soję zawiera w swoim składzie fitoestrogeny, chroniące dziąsła przed stanami zapalnymi.

Odpowiednie szczotkowanie to podstawa

Zęby powinno się szczotkować co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki – wiele osób używa zbyt twardych szczoteczek. W efekcie prowadzi to do odsłonięcia szyjek zębowych, uszkodzeń dziąseł bądź ich nadwrażliwości.

Ważne! Warto wybrać szczoteczkę elektryczną lub soniczną z sygnalizacją siły nacisku.

Wiele osób nieprawidłowo szczotkuje zęby. Jak zatem je myć? Szczoteczka powinna dotykać zębów pod kątem 45 stopni. Ruchy wymiatające należy wykonywać z góry na dół przy zębach górnych bądź z dołu do góry przy zębach dolnych. Dobrze jest, gdy mycie zębów zaczyna się zawsze w innym miejscu, a kończy wyszorowaniem języka (odkładają się na nim bakterie).

Ważne! Szczoteczkę powinno się wymieniać co 3 miesiące.

Nie zapominaj o nitkowaniu

Codzienne stosowanie nici dentystycznych to podstawa w profilaktyce chorób dziąseł oraz błony śluzowej. Należy pamiętać o znajdujących się w płytce nazębnej bakteriach. Płytka wraz z resztkami pokarmu zalega w przestrzeniach zębowych, co z czasem prowadzi do wytworzenia się kamienia nazębnego.

Dzięki używaniu nici dentystycznej dociera się do trudno dostępnych miejsc, usuwając z nich resztki jedzenia i nie pozwalając tym samym, by namnażały się bakterie.

Nitkowanie zębów nie jest trudne, należy zachować schemat czynności:  

  • używać nici w sposób delikatny, zbyt agresywne nitkowanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąsła,
  • oderwać 40-50 cm nici, następnie zawinąć je wokół środkowych palców, przytrzymując kciukiem i palcem wskazującym,  
  • napiętą nić wsunąć między zęby i ułożyć w kształt litery C, 
  • nić powinna być przesuwana pomiędzy zębami w kierunku pionowym, także poniżej linii dziąsła,
  • należy pamiętać o tylnej stronie ostatnich zębów,
  • zachować regularny rytm, aby nie pominąć żadnego zęba.

Ważne! Wybór odpowiedniej nici dentystycznej jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną określonymi potrzebami i upodobaniami. Najlepiej zapytać dentystę o wybór nici dentystycznej.

Irygator stomatologiczny

Jest to urządzenie, które umożliwia szybkie, a także skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, które są trudno dostępne dla tradycyjnej szczoteczki. Może być stosowany zamiast innych środków, które służą do higieny przestrzeni międzyzębowych.

Działanie irygatora jest proste – wystrzeliwuje płyn pod ciśnieniem, dzięki czemu higiena przestrzeni miedzyzębowych jest tak dokładna.

Mycie zębów, fot. panthermedia

Urządzenie wyposażone jest w różne wymienne końcówki, które są przeznaczone do specyficznego czyszczenia. Regularne stosowanie irygatora poprawia stan dziąseł (strumień wody czyści i masuje dziąsła), przez co poprawia krążenie i wzmacnia dziąsła.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Felton A., Chapman A., Felton S.: Zdrowie jamy ustnej. Edukacja i promocja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2011.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze