Zaloguj
Reklama

Ropień zęba: co należy o nim wiedzieć

Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(0)

Ropień zębowy to nic innego, jak nagromadzenie się ropy w zębach lub dziąsłach. Najczęstszym powodem jego występowania jest infekcja bakteryjna tkanki nagromadzonej zazwyczaj w miękkiej miazdze zęba. Co należy o nim wiedzieć? Przeczytaj koniecznie!

Reklama

Spis treści:

 1. Objawy
 2. Przyczyny
 3. Leczenie
 4. Powikłania

Bakterie, które są główną przyczyną tej przykrej dolegliwości, występują w płytce nazębnej, która jest  z kolei produktem ubocznym pokarmu, śliny i pozostałych bakterii przywierających do zębów i uszkadzających je oraz dziąsła. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta przez regularne, prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie, bakterie mogą rozprzestrzeniać się w tkance miękkiej zęba lub dziąseł, co ostatecznie może prowadzić do powstania ropnia.

Objawy 

Głównym objawem ropnia zęba jest pulsujący i przeszywający, intensywny ból. Zwykle pojawia się nagle i nasila się w ciągu następnych godzin lub dni. W niektórych przypadkach ból może promieniować do ucha, kości szczęki i szyi.

Oznaki i objawy ropnia zęba obejmują:

 • ból podczas gryzienia lub dotykania w miejscu, gdzie występuje zmiana,
 • wrażliwość na zimne lub gorące potrawy i napoje,
 • nieprzyjemny smak w ustach,
 • gorączka,
 • złe samopoczucie,
 • trudności z otwieraniem ust,
 • trudności w połykaniu,
 • problemy ze snem.

Przyczyny 

Ropień zębowy w większości przypadków jest powikłaniem infekcji zębów. Bakterie, które często obecne są w płytce nazębnej, infekują i przedostają się do zęba.

Występują dwa rodzaje ropni. Ropień okołowierzchołkowy pojawia się w następstwie zachorowania na zapalenie miazgi. W miarę postępu owego zapalenia bakterie docierają do kości otaczającej i podtrzymującej ząb, w wyniku czego powstaje ropień okołowierzchołkowy. Drugim rodzajem jest ropień przyzębia. Gdy bakterie obecne w płytce nazębnej zakażają dziąsła, zaczyna występować zapalenie przyzębia. Dziąsła ulegają wówczas stanom zapalnym, co może spowodować oddzielenie tkanki otaczającej korzeń zęba od jego podstawy. Gdy bakterie nagromadzą się w kieszonce ozębnej, powstaje ropień przyzębia.

Ropień zęba, fot. panthermedia

Leczenie 

Każdy z objawami związanymi z ropniem zębowym powinien natychmiast udać się do dentysty. Ropnie zębowełatwe do zdiagnozowania, dlatego ulga może nadejść bardzo szybko. Stomatolog wycina ropień, a ropę, która zawiera bakterie, odsącza.

Jeżeli chory oczekuje na leczenie, domowe środki zaradcze mogą pomóc w zwiększeniu komfortu i zmniejszyć cierpienie.

W celu złagodzenia bólu chory powinien:

 • unikać jedzenia i picia, które jest albo za gorące, albo za zimne,
 • przeżuwać jedzenie stroną, w której nie występuje ropień;
 • wstrzymać się od używania nici dentystycznej wokół dotkniętego obszaru;
 • używać bardzo miękkiej szczoteczki do zębów.

Powikłania 

W zdecydowanej większości przypadków powikłania występują tylko wtedy, gdy ropień pozostaje nieleczony. Jednak zdarzają się przypadki komplikacji nawet po pozornie skutecznym leczeniu. Powikłania obejmują: torbiele zębowe, zapalenie kości i szpiku, zakrzepica zatoki jamistej, dławica Ludwiga czy zapalenie zatok szczękowych. Jak widać, ropień zęba jest chorobą, którą pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Całkowite wyleczenie (poza gojeniem rany) może zakończyć się na jednej wizycie u specjalisty. Antybiotyki mogą być przepisywane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i mogą być przyjmowane razem ze środkami przeciwbólowymi. W żadnym wypadku natomiast nie powinny być postrzegane jako sposób na zastąpienie wizyty w gabinecie stomatologicznym lub odroczenie leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze