Zaloguj
Reklama

Zęby mądrości – usuwać czy leczyć?

Autorzy: Anna Malek
Kobieta zmagająca się z bólem w szyi
Fot. medforum
Kobieta zmagająca się z bólem w szyi
(3)

Wiele osób staje przed podobnym dylematem. Ósemki, zwane zębami mądrości, powodują często wiele trudności ze względu na występujące zapalenia, nieprawidłowy wzrost lub postępującą próchnicę. W jaki sposób i czy w ogóle powinno się je leczyć? Czy usunięcie jest lepszym rozwiązaniem?

Reklama

Nie istnieje reguła mówiąca o tym, że zęby mądrości zawsze muszą sprawiać kłopoty. Jeżeli ułożenie zęba jest prawidłowe oraz nie zauważono oznak próchnicy, zęby te mogą z powodzeniem służyć nam przez długie lata. Niestety utrzymanie higieny ósemek jest znacznie utrudnione przez ich położenie. Z tego względu obserwuje się częste występowanie infekcji oraz innych problemów stomatologicznych. Ponieważ zarówno leczenie jak i usuwanie zębów mądrości jest kosztowne i skomplikowane, warto rozważyć wszelkie za i przeciw przed podjęciem decyzji dotyczącej postępowania.

Możliwości leczenia

W leczeniu zębów mądrości można zastosować te same procedury co w przypadku innych zębów. Należy jednak pamiętać, że dostęp do ósemek jest znacznie utrudniony. O ile zwykłe borowanie i uzupełnienie ubytku nie jest bardzo trudne, prawie niemożliwe jest zastosowanie leczenia kanałowego. Spowodowane jest to odmiennym ułożeniem systemu kanałowego, który jest również bardziej złożony w przypadku zębów mądrości. Tak więc wszystkie zaawansowane ubytki połączone z martwicą miazgi zęba, są wskazaniem do jego usunięcia. W wyjątkowych przypadkach leczenie kanałowe jest podejmowane: gdy ząb stanowi potencjalny filar mostu protetycznego lub gdy w uzębieniu brakuje już siódemek. Należy jednak pamiętać, iż nawet prawidłowo wyleczone ósemki mogą być źródłem problemów w przyszłości, wskutek czego usunięcie ich będzie jednak konieczne.


fot. pantherstock

Wskazania do usunięcia

Usunięcie ósemek jest konieczne wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości z nimi związane. Objawiają się one bólem towarzyszącym występującym stanom zapalnym. Innymi wskazaniami mogą być:

  • dziąsłowa kieszeń zapalna,
  • przygryzanie błony śluzowej policzka,
  • nieprawidłowe ułożenie zęba,
  • ząb zatrzymany (całkowicie lub częściowo),
  • wskazania ortodontyczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze