Zaloguj
Reklama

Specjalistyczna gabinetowa profilaktyka jamy ustnej

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Wizyta u dentysty
Fot. medforum
Wizyta u dentysty
(0)

Specjalistyczna profilaktyka jest związana z fazą higienizacji, która jest pierwszym etapem leczenia zapaleń jamy ustnej. Polega ona na cyklicznych badaniach kontrolnych, doborze adekwatnej higieny domowej, mechanicznym oczyszczaniu zębów, skalingu, polerowaniu koron i szyjek zębowych oraz fluoryzacji.

Reklama

Pierwszym i podstawowym krokiem są zawsze dokładne badanie stomatologiczne, diagnoza oraz określenie planu leczenia. Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z nieodpowiednią higieną są: obecność biofilmu (konglomeratów bakterii i osadu nazębnego), próchnica i niekiedy ropnie dziąsłowe.

W celu usunięcia płytki nazębnej oraz ze względów estetycznych wykonuje się mechaniczne oczyszczanie powierzchni zębów. Jest ono wykonywane także przed zabiegiem fluoryzacji, wybielania oraz zabiegami z zakresu periodontologii.

Czyszczenie maszynowe natomiast odbywa się za pomocą specjalistycznych kątnic wolnoobrotowych tzw. piaskarek. Efektywnie usuwają one osad powstały na skutek picia dużych ilości kawy czy palenia tytoniu. Urządzenie to wytwarza bardzo silny strumień wody i powietrza zawierający drobinki czyszczące. Zabieg ten nie jest skuteczny w przypadku zmineralizowanego już osadu, czyli kamienia nazębnego. Czynność tę powinno powtarzać się 1-2 razy do roku, a u osób ze zdiagnozowanym zapaleniem dziąseł – zgodnie z potrzebą.

Preferowanym sposobem usuwania złogów jest metoda ultradźwiękowa (ultradźwiękowy skaling). Jest zabiegiem szybkim i mniej traumatycznym dla tkanek twardych zęba oraz cementu korzeniowego. Powoduje on od kilku do kilkunastokrotnie mniejszą utratę twardych tkanek zęba w porównaniu z metodami z użyciem narzędzi ręcznych.

Ze względu na bardzo wysoką czułość skalera jego moc i ustawienie końcówki powinny być dobrane ze szczególną dbałością. Nieumiejetne zastosowanie ultradźwięków może spowodować duży uraz tkankowy. Stanami przeciwwskazanymi do użycia ultradźwięków są: wszczepiony rozrusznik serca oraz obecność wszczepów implantów (możliwe uszkodzenie połączenia wszczepu z kością).

Oczywiście samo usunięcie kamienia jest jednym z wielu elementów leczenia periodontologicznego. Niekiedy na skutek tych zabiegów mogą ukazać się nawisy w obrębie wypełnień – można je zeszlifować za pomocą diamentowego pilniczka czy gumki polerskiej i dopasować do okolicy dziąsłowej lub wymienić całkowicie. Warto także zadbać o wygładzenie powierzchni odsłoniętych korzeni, gdyż chropowata sprzyja odkładaniu się resztek pokarmowych.

Po tak wykonanej profesjonalnej higienizacji gabinetowej zaleca się kontaktowe pokrycie zębów fluorem, które to zapobiega ewentualnej nadwrażliwości oraz zabezpiecza zęby przed rozwojem próchnicy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze