Zaloguj
Reklama

Afty - rodzaje, przyczyny powstawania, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Matka opiekująca się dzieckiem
Fot. medforum
Matka opiekująca się dzieckiem
(0)
Reklama

Afty zaliczane są do często spotykanych dolegliwości u osób w każdym wieku. Są to bardzo bolesne owrzodzenia (ubytki błony śluzowej w jamie ustnej) o kulistym kształcie i wielkości od 1 do 3 cm średnicy. Najczęściej występują pojedynczo, choć zdarzają się przypadki, że tworzą skupiska. Bardzo szybko można pomylić je z pleśniawkami, zwłaszcza u dzieci. Przypominają je kształtem oraz kolrem. Umiejscawiają się od wewnętrznej strony policzków, na dziąsłach, na języku czy podniebieniu miękkim.

Afty pokryte są białawym nalotem, ich obrzeże ma kolor bordowy (jest to stan zapalny). Bolesne owrzodzenia najczęściej ustępują po około czterech tygodniach. Przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele. Małe i łagodne afty nie wymagają specjalistycznego leczenia. Duże afty w wielu przypadkach wymagają włączenia nie tylko środków przeciwbólowych, ale także koagulacyjnych oraz płukanek. Pamiętajmy jednak by stosować je zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Po zakończonym leczeniu należy udać się z pociechą na konsultację specjalistyczną.

Objawy i przebieg aft

Przyczyny rozwoju aft oraz ich rodzaje

Afty są szczególnie bolesne dla małych dzieci. Utrudniają pobieranie pokarmów, ich rozdrabnianie. Bardzo często aftom towarzyszy bolesność oraz nabrzmienie węzłów chłonnych.

Afty mniejsze, nazywane są inaczej przewlekłymi i mają tendencje do nawracania. Ich przyczyn powstawania jest bardzo wiele od choroby zębów po alergie, przyjmowanie antybiotyków, uszkodzenia mechaniczne w jamie ustnej oraz niewłaściwą higienę jamy ustnej (spożywanie nieumytych owoców, obgryzanie paznokci). Badania naukowe wykazały ogromną rolę czynników genetycznych oraz predyspozycji rodzinnych w powstawaniu małych aft.
Afty duże mają około 5 cm a do ich powstawania przyczyniają się m.in.: zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne, niewłaściwa higiena jamy ustnej, niedobory witaminowe.

W chwili obecnej wyróżnia się także afty, które połączone są z opryszczką.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć afty

W przypadku zauważenia w jamie ustnej jakichkolwiek zmian powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze