Zaloguj
Reklama

Bakterie w jamie ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Afty
Fot. Panthermedia
Afty
(5)
Reklama

Wiele osób, zakłada, iż szczotkując zęby minimum dwukrotnie w ciągu doby, używając nici dentystycznych, dokładnie wypłukując jamę ustną czy czyszcząc język pozbywają się z jamy ustnej wszystkich bakterii.

Objawy i przebieg bakterii w jamie ustnej

Niestety nie jest to możliwe. W naszej jamie ustnej zawsze będą bytowały bakterie, które traktują ją jako naturalną florę do życia. Bakterie te bytują nie tylko na naszych zębach czy języku ale także na naszych dziąsłach. Nie wszystkie bakterie z naszej jamy ustnej zaliczane są zatem do chorobotwórczych. Jakie bakterie bytują w naszej jamie ustnej Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak wiele różnych bakterii bytuje w naszej jakie ustnej. W chwili obecnej badania naukowe, potwierdzają, iż w naszej jakie ustnej jest około 600 gatunków bakterii.

Bakterie bytujące naturalnie w jamie ustnej nie są dla nas groźne, nie są to bakterie chorobotwórcze. Staja się one dla nas zagrożeniem w momencie gdy flora bakteriologiczna jamy ustnej zostaje zachwiana. Osadzają się one wtedy na zębach, dziąsłach oraz na języku. Dzieje się tak, gdy jest ich nadmiar w jamie ustnej i nie dbamy o jej higienę (regularne szczotkowanie zębów, wizyty u stomatologa itp). Bakterie te mogą doprowadzić do powstania osadu a następnie kamienia nazębnego. To z kolei może doprowadzić do wypadania zębów. By nie doprowadzić do takiego stanu trzeba bardzo dbać o higienę zębów oraz dziąseł i języka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/40281/title/Mining-the-Mouth-s-Many-Microbes/

http://www.scientificamerican.com/article/gingivitis-bacteria-triggers-a-tailspin-in-your-mouth/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15893320

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24351045

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze