Zaloguj
Reklama

Ból zęba - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, domowe sposoby

Ból po wyrwaniu zęba
Fot. panthermedia
Ból po wyrwaniu zęba
(3)
Reklama

Większość osób potwierdzi, iż ból zęba zaliczany jest do jednego z najbardziej dotkliwych i męczących bólów jakie znamy. Promieniuje on do oka, ucha, prowadzi do bólu głowy, uniemożliwia spożywanie pokarmów (ich rozdrabnianie oraz przełykanie). Ból ten jest tak dokuczliwy, że nie możemy skoncentrować się na pracy, na nauce czy zaśnięciu.

Objawy i przebieg bólu zęba

Domowe sposoby na ból zęba

W większości przypadków, wizyta u dentysty nie jest możliwa natychmiast w związku z powyższym każdy szuka domowego sposobu uśmierzenia bólu. W momencie gdy odczuwamy łagodny, delikatny dyskomfort jesteśmy w stanie wykonywać codzienne obowiązki, jednak w sytuacji gdy ból jest kłujący, przenikliwy, ostry jest to niemożliwe. Przyczyn bólu zęba może być wiele np. uszkodzone, pęknięte szkliwo, próchnica, odsłonięte szyjki zębowe oraz wszelkie bóle dziąseł, spowodowane stanem zapalnym. Często bólowi zęba towarzyszy nieprzyjemny zapach z buzi (ropa).

Najlepszymi sposobami na uśmierzenie bólu zęba są:

  • wizyta u dentysty,
  • spożycie środka przeciwbólowego (pamiętajmy jednak o tym by nie przedawkować zażywanych leków,
  • jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł można płukać jamę ustną ciepłym (letnim) rumiankiem bądź szałwią,
  • wiele osób żuje goździki,
  • okłady z lodu w miejscu bólu,
  • okłady z cebuli, czosnku przykładane na bolący ząb za pomocą wacika,
  • olejek jodłowy, który przykładamy na ząb oraz na dziąsła (w stanie zapalnym),
  • napar z szałwii, działa przeciwzapalnie oraz odkażająco, należy nim płukać jamę ustną,
  • jodyna, którą stosuje się bezpośrednio na bolący ząb i wiele innych.

Z cała pewnością znanych jest jeszcze wiele domowych sposobów na ból zęba, pamiętajmy jednak, iż koniecznością jest udanie się do dentysty. Nie można czekać, aż ból ustąpi sam- jest to rzadkością.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze